Artur Daniel Liskowacki, którego następujące książki wydała FORMA:
Capcarap –
http://www.wforma.eu/11,capcarap.html
Eine kleine –
http://www.wforma.eu/64,eine-kleine.html
Kronika powrotu –
http://www.wforma.eu/218,kronika-powrotu.html
Mariasz –
http://www.wforma.eu/27,mariasz.html
Po sobie –
http://www.wforma.eu/98,po-sobie.html
Skerco –
http://www.wforma.eu/187,skerco.html
został Laureatem 20. edycji Nagrody Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury polskiej
w uzasadnieniu czytamy:
Artur Daniel Liskowacki – prozaik, eseista, poeta, krytyk teatralny. Na bogaty i zróżnicowany gatunkowo dorobek pisarza składają się również słuchowiska radiowe, książki i sztuki dla dzieci oraz publicystyka. Autor blisko trzydziestu książek. W ostatnim dwudziestoleciu opublikował wiele powieści, tomów opowiadań, zbiorów poezji i esejów, m.in.
Ulice Szczecina (1995),
Cukiernia pani Kirsch (1998),
Eine kleine (2000),
Pożegnanie miasta i inne szkice z pamięci (2002),
To wszystko (2006),
Mariasz (2007),
Capcarap (2009),
Po sobie (2010),
Murzynek B. (2011),
Skerco (2011),
Kronika powrotu (2012). Jego powieść
Eine kleine została finalistką literackiej nagrody Nike (2001), a w 2009 roku tom opowiadań
Capcarap znalazł się wśród pozycji nominowanych do tej nagrody. W tymże roku powieść
Mariasz uzyskała nominację do Europejskiej Nagrody Literackiej. Doceniając wysoką rangę artystyczną całokształtu twórczych osiągnięć pisarza, Rada Fundacji pragnie szczególnie podkreślić jego osiągnięcia prozatorskie. Artur Daniel Liskowacki to autor powieści i esejów wyrafinowanych artystycznie, podejmujących śmiałe wyzwania i obalających utrwalone stereotypy myślenia. Bystry i wrażliwy obserwator ludzkich losów w najbardziej newralgicznych momentach ostatnich kilku dziesięcioleci, które zmieniły historię współczesnej Europy i kształt wielu państw, nie unika w swym pisarstwie problemów bolesnych i wątków drażliwych, przez oficjalny przekaz pomijanych, traktowanych powierzchownie lub wręcz przemilczanych. Jego pojemna artystycznie proza, ujmująca kunsztem kompozycji i wirtuozerią języka, przekazuje uniwersalną prawdę o ludzkiej kondycji i dążeniu człowieka do poznania tajników jego złożonej tożsamości.