4.12.23 Łódź
To mój debiut w nowej roli. Wygłaszam wykład na inaugurację konferencji naukowej „Łódź w literaturze, publicystyce i badaniach literackich”, która odbywa się w gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Temat: „Wspomnienie o profesor Dorocie Filipczak”. Moje wystąpienie ma charakter trochę osobisty, a trochę filologiczny. Mówię więc o mojej przyjaźni z Dorotą oraz o jej poezji. O pierwszym spotkaniu z nią podczas wspólnej prezentacji łódzkiego środowiska poetyckiego, gdy przeczytała swój mocny wiersz pt. „Wiedźma”, kończący się słowami: „Wielebni ojcowie / mnie trzeba zabić / bo jestem waszym / Bogiem”.
Dorota Filipczak tak ujęła sens swojego pisania: „Eksperyment dla eksperymentu jest mi kompletnie obcy. Wszelkie postmodernistyczne gry słowne są tylko igraszką i taką trochę bombką na choince. A mnie interesuje choinka bez ozdób, czyli byt i to, jak w nim trwamy i jak się zmieniamy. No i jeszcze porozumienie międzyludzkie, a przede wszystkim między mężczyzną a kobietą, czyli to, co w dużej mierze ustanawia nasz świat”.
Po mnie występuje Maria Strzelecka z Sekcji Rękopisów Biblioteki UŁ, która referuje stan źródeł do badań nad Łodzią i regionem w zbiorach specjalnych BUŁ. A następnie Martyna Maria Czyżewska przypomina sylwetki literaturoznawców, którzy zajmowali się łódzką tematyką. W ciągu trzech dni w konferencji zaprezentuje się ponad pięćdziesięciu naukowców, a dodatkowo pod koniec tygodnia włączy się młodzież szkolna, m.in. biorąc udział w debacie oksfordzkiej pod hasłem: „Łódź – złe miasto czy ziemia obiecana”.
To bardzo ciekawa sesja dotycząca naszej małej ojczyzny. Takich tematów nigdy za dużo. Chwała więc jej organizatorom z Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski pod kierunkiem profesor Doroty Samborskiej-Kukuć.
© Marek Czuku