nowości 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Czas na wiersz", www.matkapuchatka.pl, 02.11.2020

copyright © www.matkapuchatka.pl 2020

Kochani, jest mi bardzo miło zaprosić Was dziś na recenzję książeczki, którą objęłam patronatem. „Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dzieci” autorstwa Tomasza Stefaniuka ukazała się nakładem wydawnictwa FORMA w serii „Forma dla dzieci”. Ta niepozorna, bo zwięzła publikacja licząca niecałe 30 stron, to zbiór dwunastu wierszy dla najmłodszych. Doskonale sprawdzi się w przypadku przedszkolaka, ale też z powodzeniem posłuży nieco starszemu czytelnikowi.

„Małpka Koko i inne wiersze dla (nie)grzecznych dzieci” to zbiór krótkich wierszyków głównie dla maluchów przedszkolnych. Wśród zaproponowanych przez Tomasza Stefaniuka znajdziemy następujące wiersze: „Małpka Koko” / „W świecie zwierząt” / „Cyfry i cyferki” / „Smutnik” / „Strach ma wielkie oczy” / „Grzyby” / „Na podwórku” / „Brantofelek” / „Gaduła” / „Najlepiej w domu” / „Liczenie owiec” / „Dobranoc!”.

Każdy z wierszy dotyka innego problemu, podejmuje różną tematykę, która niewątpliwie jest bliska każdemu dziecku. Odnosi się do spraw, miejsc i motywów bardzo dobrze znanych małemu czytelnikowi. Utwory uczą, ale też bawią, czemu niewątpliwie sprzyjają świetnie dobrane rymy – zaskakujące i błyskotliwe.

Każdy z wierszy jest na swój sposób uroczy oraz wartościowy. Autor pokazuje dzieciom, że nie warto marudzić, być zbyt gadatliwym czy smucić się i wciąż trzeba nad sobą pracować. Zwraca również uwagę („W świecie zwierząt”) na fakt, że nie warto oceniać kogoś po pozorach, bowiem to, co w nas ważne często nie jest widoczne na pierwszy rzut oka (tłumaczone na konkretnych przykładach, np. byk nie zawsze gdzieś się byczy...). Ponadto wierszyki mają dodać dzieciom odwagi, skłonić, by te pokonywały swoje lęki („Strach ma wielkie oczy”), czy wychodziły poza swoją strefę komfortu i po prostu spełniały marzenia („Najlepiej w domu”).

Każdy z utworów ma wyraźną wartość edukacyjną – zwracają w klarowny, lecz delikatny i nienachalny sposób uwagę na ludzkie wady, proponując od razu dobre rozwiązanie. Wierszyki są bardzo przyjemne w odbiorze, a zdecydowana większość z nich idealnie nadaje się do czytania przed snem.

Wierszyki Tomasza Stefaniuka bardzo podobały się mojej córce! Z radością czytała na głos kolejne utwory, idealnie wpasowując się w zaproponowanym przez autora rytm. Wiersze są bardzo rytmiczne, łatwo wpadają w ucho i szybko zapadają w pamięć – Ewa wciąż recytuje mi „Brantofelka” (ulubiony i jej zdaniem najlepszy z wierszy, bo – jak sama mówi – jest megazabawny i pomysłowy).

„Małpka Koko i inne wiersze dla nie(grzecznych) dzieci” to zbiór utworów, które z powodzeniem znajdą miejsce w serduchach Waszych pociech. Utwory są zabawne, ale wartościowe, niezwykle rytmiczne, a dodatkowo barwnie zilustrowane przez Magdalenę Kalenin. Obrazy idealnie współgrają z treścią, dostarczając rozrywki, a poza tym pozwalając dziecku na umiejscowienie „problemu” w konkretnej sytuacji. Zbiorek wart uwagi.
Matka Puchatka


Tomasz Stefaniuk Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dziecihttp://www.wforma.eu/malpka-koko-i-inne-wierszyki-dla-(nie)grzecznych-dzieci.html