copyright ©
www.szczecinczyta.pl 2012
Napisać recenzję z książki aforystycznej? Trudna rzecz. Najlepiej za pomocą aforyzmów.
Sztuka pisania aforyzmów jest tak stara, jak sama literatura. Jednak dopiero od kilkuset lat ta gałąź piśmiennictwa traktowana jest z pełną rewerencją. Dziś zaś, gdy na nic nie mamy czasu, ale także dlatego, że nie wierzymy już „wielkim narracjom”, prostota i zwięzłość krótkiej myśli może sprawić, iż aforystyka wysforuje się na czoło czytelnictwa. Aż dziw, że główne nagrody literackie dostają zazwyczaj grube książki, które mało kto czyta...
Dużą zaletą aforyzmów Szarugi jest ich różnorodność. Każdy tu znajdzie coś dla siebie. Są i małe powiastki filozoficzne, warte głębszego przemyślenia, są komentarze społeczno-polityczne, są gry słowne, bawiące, ale i zaskakujące skojarzeniami i wieloznacznością języka.
Czy kanibale naprawdę lubią ludzi? Ależ oczywiście! W przeciwnym razie nie skusiliby się na tak niestrawne, kościste i nierzadko jadowite zwierzę, jakim jest człowiek. To nie lada wysiłek, dlatego i wśród kanibali coraz więcej jest wegetarian. Tytuł zbiorku nie jest przypadkowy. Wydaje się, że aforysta jest takim właśnie symbolicznym kanibalem, który – ponieważ lubi ludzi – trawi wszystkie ich słabości, ale i zalety, jako produkt końcowy tej swoistej konsumpcji wydalając swe krótkie dzieło. Choć bowiem aforystyka dotyczy wielu spraw, w centrum jej jednak zawsze jest człowiek, w gruncie rzeczy niezmienny od wieków.
Andrzej Banasiak
Leszek Szaruga
Kanibale lubią ludzi –
http://www.wforma.eu/217,kanibale-lubia-ludzi.html