nowości 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Książka na weekend: Jan Drzeżdżon >>Szalona Monika<<", https://wszczecinie.pl, 29.12.2017

copyright © https://wszczecinie.pl 2017

Dla tych, którzy cenią tego pisarza seria Wydawnictwa FORMA, jemu poświęcona jest prezentem bardzo cennym. Szczecińska oficyna proponuje już trzecie, mniej znane, dzieło Jan Drzeżdżona,. Po „Pegamonii” i zbiorze wierszy „”Łąka wiecznego istnienia” otrzymujemy krótką powieść „Szalona Monika”, napisaną w 1989 roku, dotąd publikowaną tylko na łamach pisma „Twórczość”.

Prawie nieistniejący
Nie mam wątpliwości, że autor„Twarzy Boga”, znany też z takich tytułów jak „Okrucieństwo czasu” czy „Miasto automatów”, to twórca mocno zapomniany, prawie nieistniejący w szerszej współczesnej świadomości czytelniczej. Dokładnie 22 sierpnia minęła 25 rocznica śmierci tego, związanego z Kaszubami, pisarza i raczej nie zostało to odnotowane w mediach w postaci artykułów czy programów na jego temat. Tym bardziej zatem cieszy fakt, że Wydawnictwo FORMA o tym autorze nie zapomina, a wręcz przeciwnie przygotowuje kolejne publikacje jego dzieł.

Samotność na skraju miasta
„Szalona Monika” to utwór, w którym Drzeżdżon prowadzi czytelnika ścieżką rozpoczętą w „Pergamonii” i w jej uniwersum mającą swój prolog, ale jest to mimo wszystko dzieło autonomiczne i nie znajomość tamtej książki nie utrudnia lektury. Autor przede wszystkim opisuje i analizuje wewnętrzny świat Moniki, samotnej kobiety, mieszkającej na skraju miasta. Istoty bardzo wrażliwej i subtelnej aczkolwiek nie zawsze delikatnej w relacjach z innymi ludźmi.

Mgła opętania
Dlaczego ta bohaterka jest szalona? Coś na kształt odpowiedzi znajdujemy już na drugiej stronie tej powieści: „Ci, którzy ją znali, byli przekonani, że nie ma ona nikomu nic do powiedzenia, a to, co mówiła, mówiła na siłę, żeby nie wypaść z roli. Twierdzono, że często robi ona wrażenie szklanej kuli. Gdy jest się blisko niej, można nawet tego szkła, ale jest to tylko szkło. Za nim unosi się mgła, której pełno jest wokół rąk i ramion. Właśnie ta mgła stanowiła jej opętanie”.

Wyobcowana artystka
Drzeżdżon z empatią pochyla się nad postacią, która zmaga się ze swoim wyobcowaniem, która krytycznie ocenia innych ludzi, ale mimo wszystko pragnie kontaktu z nimi. Przesiaduje na ławce pod ratuszem, spoglądając i obserwując urzędników, ale kiedy dostaje propozycję pracy w tym gmachu jest urażona.„Miałaby pokazywać w oknie ratusza swoją twarz jako anonimowe oblicze dziwnego misterium?!”. Żyje właściwie w świecie wyobrażeń, iluzji i nadziei, z rzeczywistości czerpiąc substancję, która implikuje jej przeżycia i odczucia.
Autor opowiada o jej dziwnych przygodach używając poetyckich form wyrazu. Suknia Moniki „płonie światłem księżycowym”, a ona wyobraża sobie człowieka, który „opuszcza swój dom, aby stoczyć walkę z bezwładem gdzieś na rozżarzonym horyzoncie”. Dużo w tej prozie barwnych porównań, nieoczywistych metafor, finezyjnych epitetów. Monika jest niewątpliwie artystką (przez pewien czas pracuje jako projektantka w Domu Mody), a na pewno kobietą twórczą i zaskakującą swoimi pomysłami. Dlatego jej świat jest wielowymiarowy, bogaty w znaczenia, ale też osobny, praktycznie niedostępny dla innych.

Drzeżdżona ciąg dalszy
Czytelnicy, którzy jednak mimo wszystko w tę przestrzeń wejdą, konfrontując wyobrażenia i pragnienia Moniki z własnymi doznaniami, być może pozwolą się uwieść poetyce tego dzieła i będą chcieli poznać kolejne utwory Drzeżdżona. Wydawnictwo FORMA planuje w najbliższym czasie opublikować jego „Dzieci Szalonej Moniki” i „Rotardanię”, a później także „Scenariusze”, Cierpienia więźnia Feliksa” i inne tytuły. Lista jest długa.
Radi


Jan Drzeżdżon Szalona Monikahttp://www.wforma.eu/szalona-monika.html