Zaburzenia wzroku sprawiają, że raczej słucham niż czytam. Poustawiałem narzędzia internetowe (ciemne tło, jasne litery, większa czcionka; nie wszędzie tak się da, m.in. poczta WP, której używam, nie ma opcji rewersu, dziwne), słucham pozycji z Audioteki i innych głosowych bibliotek (oferta jest zaskakująco szeroka), a także podcastów radiowych, no i youtuba.
Chciałbym Wam dziś opowiedzieć o paru osobach, które w różnych miejscach (kanałach) mówią o Nauce.
Bo o nauce można mówić nudno, i można z pasją. To są ci drudzy.
Karolina Głowacka
Rozmowy w radiu TOK FM, a od niedawna własna strona radionaukowe.pl, gdzie zebrano dotychczasowe radiowe odcinki, i na której p. Karolina umieszcza nowe rozmowy. Tematyka bardzo obszerna. Kosmologia, kosmonautyka, fizyka (fale grawitacyjne, wielki zderzacz hadronów, struktura mikroświata), biologia (od wirusów, przez grzyby, w górę), zagadnienia DNA i RNA, geologia i paleontologia, socjologia. Itd. itp. Razem około 150 odcinków. I ten styl...
Kilka książek, których jest autorką lub współautorką.
I ten głos, i ten styl...
Nawet Krzysztof Meissner wydaje się zrozumiały. No prawie.
Daniel Tyborowski
Geolog, paleontolog.
Poza badaniami zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o florze i faunie prehistorycznej oraz naukach geologicznych. Dr Tyborowski był pracownikiem Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.
W 2021 roku został uhonorowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nagrodą „Geologia 2021” nagrodą w kategorii „młodzi”.
W czasie „Środowych spotkań z dziejami Ziemi”, transmitowanych w Internecie, prezentował zagadnienia związane z paleontologią.
Obecnie prowadzi własny tematyczny kanał na Youtubie.
Marcin Ryszkiewicz
Geolog, ewolucjonista i popularyzator nauki.
Autor książek popularnonaukowych z zakresu paleontologii i ewolucji, współpracownik działu naukowego „Gazety Wyborczej”, pism „Wiedza i Życie”, „Świat Nauki”.
Nikt w Polsce nie opowiada tak kompetentnie zarazem emocjonująco o ewolucji człowieka. Nawet gdyby to była nieprawda, i tak bym uwierzył.
Krzysztof Poznański
Zainteresowania tego młodego człowieka krążą głównie wokół nauk o Ziemi (geografii, paleontologii, geologii, astronomii). Organizuje warsztaty oraz wykłady. Na YT prowadzi kanał „Naukowo TV”. Ma chłopak pasję! Nawet jeśli nie jest specjalistą w danej dziedzinie, to widać i słychać, że się gruntownie obczytał.
Paleontologia górą, bo ostatnio w tym trochę grzebałem (pisząc info o osobach korzystałem z materiałów Internetu).
Słuchajcie tych ludzi, to nie jest czas stracony.
© Ryszard Lenc