Zawsze fragment. Lubię jak mozaika zbiera tysiące kawałków w jedną sztukę. Jak atomy liter składają się na wszechświat wiersza. Jak ptaki słów wznoszą pieśni do nieba. Zawsze jest jakaś całość. Wszystko zależy od punktu widzenia.
4.12.15 Łódź
Pomysłodawcą tego niecodziennego wydarzenia jest poeta i prozaik Grzegorz Strumyk. „O pisaniu, czytaniu i życiu. Co pomaga mi w cierpieniu?”, czyli Konkurs Literacki „Dzień ostatni, dzień pierwszy” na opowiadanie o życiu w uzależnieniach i wychodzeniu z nich, odbywa się w filii dzielnicowej biblioteki Łódź-Polesie na Karolewie. Jedna z jurorek, prof. Magdalena Rabizo-Birek, redaktor naczelna kwartalnika „Fraza”, mówi, że to „konkurs z ważną ideą, o wcale niezłym poziomie”. Zwycięża Monika Rosiek z Małopolski, która co prawda pisze od bardzo dawna, ale dopiero teraz – po raz pierwszy ujawnia przed światem zawartość swojej szuflady. Do Łodzi przyjechali też inni laureaci: Dorota Szelezińska z Warszawy, Michał Orzechowski z Wrocławia oraz najmłodsza uczestniczka, uczennica II klasy gimnazjum z małej miejscowości w woj. małopolskim – Dominika Jędra. Okazuje się, że uzależnienia to nie tylko alkoholizm i narkomania, które pierwsze przychodzą na myśl, ale cała gama obciążających psychikę destrukcyjnych uwarunkowań, zachowań i obsesji XXI wieku. „Odkrywanie talentów literackich było tak samo ważne, jak pokazanie dróg, możliwości wydostania się z wszechobecnych uzależnień. Fikcje literackie okazywały się fikcjami prawdziwymi” – podsumowuje ideę inicjatywy Grzegorz Strumyk.
7.12.15 Łódź
Po raz trzeci przeprowadza ze mną wywiad dla Telewizji Ret-Sat 1 Monika Sawicka. Tematem są wydarzenia literackie, w jakich ostatnio uczestniczyłem, oraz plany na nadchodzący rok. Taka lokalna telewizja kablowa, jak ta docierająca do widzów z dzielnicy Retkinia (duże blokowisko w zachodniej części miasta), to dobre medium dla promocji kultury. A prowadząca audycje literackie Monika sama też pisze i wydaje powieści, więc dobrze wie, co w trawie piszczy. Program będzie emitowany 18 grudnia, ale go nie obejrzę, bo mieszkam w innej dzielnicy.
9.12.15 Łódź
To prawdziwe święto poezji. Autorzy przybyli do Łodzi z różnych stron (m.in. z Kalisza, Sieradza, Zelowa, Grzybowa, Złotego Potoku) i są autentycznie szczęśliwi. W sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki im. Piłsudskiego zgromadziło się z pewnością koło stu osób, by wziąć udział w promocji antologii „Łódź : tkanina z wadami”, której autorem jest Dariusz Staniszewski, poeta, a jednocześnie pracownik biblioteki. Na ponad trzystu stronach estetycznego wydawnictwa znalazły się dwieście sześćdziesiąt dwa utwory stu dwudziestu ośmiu poetów. Muszę przyznać, że Darek świetnie się spisuje w roli konferansjera, a wspierają go od strony krytycznej – współredaktorki antologii: Hanna Prosnak i Magdalena Cybulska. Każdy z przybyłych autorów (w tym niżej podpisany) ma okazję publicznie przeczytać swoje wiersze, jest też część muzyczna (piosenki autorskie) w wykonaniu Ryszarda Krauzego oraz Pawła Ciesielskiego i Marka Czmochowskiego. Nic więc dziwnego, że spotkanie to trwa bardzo długo, tak jak długa jest lista poetów i jak duża jest ilość przebytych przez nich kilometrów. Nie mówiąc już o wykorzystanej liczbie znaków (ze spacjami).
19.12.15 Warszawa
Ostatnie w tym roku zebranie Zarządu Głównego SPP spowija przedświąteczna aura. Zanim jednak podzielimy się opłatkami i złożymy sobie najlepsze życzenia, mamy do omówienia sporo bieżących spraw. Najpierw czcimy minutą ciszy niedawno zmarłego przewodniczącego Głównej Komisji Rewizyjnej, prof. Janusza Odrowąża-Pieniążka. Następnie skarbnik, Bogdan Baran, informuje o efektach akcji pomocy dla ciężko chorego poety Jerzego Górzańskiego, na rzecz którego środowisko literackie zebrało ok. 20 tys. zł. – To budujące – podkreśla prezes, Sergiusz Sterna-Wachowiak.
Mniej budująca jest wiadomość o przejęciu przez prawowitych spadkobierców dworu w Oborach, w którym mieścił się dom pracy twórczej o wielkich tradycjach. Za to nowy dyrektor Muzeum im. Iwaszkiewiczów w Stawisku, Mariusz Olbromski, roztacza szerokie wizje organizacji wydarzeń artystyczno-literackich, jakie chce wraz z SPP u siebie podjąć, a Dom Literatury w Warszawie mają wkrótce ożywić działania teatralne. Pojawiły się też perspektywy współpracy ze Związkiem Pisarzy Polskich na Obczyźnie oraz Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich na Obczyźnie (co to za podobne nazwy), o czym informują Jacek Moskwa i Bernard Nowak. Ten pierwszy mówi też o organizacji przez środowiska amerykańskie nowej Nagrody im. Brunona Schulza.
Ze spraw okołourzędowych omawiamy perspektywy współpracy z nowym ministrem kultury oraz projekt ustawy o emeryturach dla twórców. Pada propozycja pomocy dla upadających małych księgarń, by państwo przekazywało im dotacje na organizację spotkań autorskich. Cieszy aktywność niektórych oddziałów: w Olsztynie ukazał się pierwszy od dziesięciu lat tom wierszy Erwina Kruka oraz almanach literacki autorów z Warmii, Mazur i Podlasia; w Krakowie wydano podręcznik twórczego pisania; natomiast we Wrocławiu zacznie funkcjonować po nowym roku Dom Literatury. No i, jak zwykle, przyjmujemy na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej nowych członków, tym razem m.in. Pawła Dunina-Wąsowicza. Jest nas zatem więcej, ale nie cieszmy się za bardzo, bo za kilkanaście dni będziemy starsi.
© Marek Czuku