nowości 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

WĘDROWNICZEK, Zaproszenie do Kalisza

2021-05-06 15:32

10.04.21 Łódź / Kalisz
„Krótka piłka” to nowy vlog literacki poetki i animatorki kultury, Izabeli Fietkiewicz-Paszek, z Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki im. Adama Asnyka w Kaliszu. Placówka mieści się w budynku dawnej łaźni legionistów Józefa Piłsudskiego w dzielnicy Szczypiorno, gdzie w 1917 roku narodziła się polska piłka ręczna („szczypiorniak”). Kolejne kilkuminutowe odcinki prezentowane są na YouTubie co dwa tygodnie. Do tej pory bohaterami tych audycji byli: Marcin Królikowski, Krzysztof Mich, Joanna Chachuła, Teresa Rudowicz (pseudonim Anety Kolańczyk) oraz Paweł Łęczuk. Mowa była głównie o ich poezji, ale nie tylko, bo za liryką kryją się zazwyczaj bogate światy nie tylko wewnętrzne, ale i związane z kulturą, sztuką, historią i życiem ludzi.
Marcin Królikowski zadebiutował niedawno tomem wierszy, poematów oraz miniatur „grozą” i prozą pt. „Opowieść dwunastopiętrowa. Grozy poetyckie”. Dzieje się tu dużo, to jeden wielki literacki żywioł i „rollercoaster”. A więc: spiętrzenie metafor, nagromadzenie skojarzeń, pęd myśli, rozmach wyobraźni, gry językowe, zabawy rymem, rytmem, melodią tekstu, szalona wielowymiarowość obrazów, oniryczny i surrealistyczny klimat. Ta energia literacka prowadzi jednak do celu, którym jest namacalny konkret, a za nim – mądra, głęboka, pełna empatii refleksja. Wynika ona z opisu dramatycznych losów rodziny i miasta autora (warszawskie getto), co skłania do rozważań na temat historii – tej małej (lokalnej) i wielkiej, w którą wszyscy jesteśmy uwikłani.
Krzysztof Mich to poeta, dziennikarz i fotografik. Teraz wydał zbiór wierszy poświęconych Zagładzie pt. „Śladami”. Książka jest podróżą, wędrówką poprzez zawodną i wybiórczą pamięć, a prowadzi przez nią ciekawość świata, który przeminął w tak dramatycznych okolicznościach. To również wyraz tęsknoty za wielowiekową obecnością w naszych wsiach, miasteczkach i miastach innych narodowości, języków, kultur, wyznań. Autor szuka śladów nieobecnych sąsiadów – zarówno w sferze mentalnej, jak i materialnej. Znajduje jednak pustkę, powidoki i echa, ale również milczenie i zaprzeczenie.
Joanna Chachuła jest poetką, dziennikarką telewizyjną, animatorką kultury z sieradzkiej grupy poetyckiej „Desant” oraz miłośniczką kotów. Stąd tytuł jej debiutanckiego tomu wierszy „Czarny kot”. Tytułowy bohater to porte-parole autorki, który rozmyśla o wszystkim: o życiu wiecznym, miłości, żałobie, poezji, istnieniu Boga. Pyta o kwestie filozoficzne, naturę rzeczy, powtarzalność zdarzeń. Raz jest miłym zwierzątkiem, raz dociekliwym myślicielem. Autorka rozprawia się z przesądami („czarny kot bierze na siebie wszystkie lęki świata”), a jednocześnie zastanawia się nad przysłowiową kocią niezależnością. Druga część tomu pt. „Powidoki” to obrazy dawnej Łodzi i Sieradza, które zmieniła II wojna światowa.
Teresa Rudowicz (Aneta Kolańczyk) pracuje jako nauczycielka języka polskiego, jest współzałożycielką Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka, a od kilku lat pasjonuje się fotografią i ornitologią. Wydała cztery książki poetyckie, zbiór opowiadań oraz liczne książki literaturoznawcze. Jej najnowszy tom „In Tenebris” zawiera powściągliwe w formie, a emocjonalne w treści wiersze, w których sporą rolę odgrywają pauzy i światło między słowami. To rozpisana na wersy historia kobiety – pełna wątpliwości, dylematów, niejednoznacznych sytuacji życiowych, które wymagają kompromisów. To także utwory o oswajaniu choroby, starości, śmierci i o nieuchronności tego wszystkiego. Świat poezji Teresy Rudowicz jest bogaty i wymagający od czytelnika dobrej orientacji w kulturze, literaturze, historii.
Paweł Łęczuk to poeta, reporter, organizator setek imprez literackich w stolicy oraz współredaktor wielu pism kulturalnych, który pisze o ludziach i miejscach. Wydał wiele książek, wśród nich rozmowy i biografie oraz kilka tomów wierszy, w tym serię szczególnych przewodników poetyckich po miastach (we współpracy z Krzysztofem Michem). Jeden z nich pt. „One day in Calisia” powstał w maju 2015 roku, gdy Mich miał jedno popołudnie, by w fotografii zamknąć klimat miasta i zachować nastrój chwili, a jednocześnie próbować wejść w dialog z tym, co dla miasta jest charakterystyczne. Uczynił to w sposób szczególny – utrwalił budynki, miejsca, sytuacje i ludzi w ich odbiciach w witrynach sklepowych, lustrach i oknach. Wtedy do gry wkroczył Łęczuk, który do impresji Micha dopisał swój liryczny komentarz. W ten sposób powstała wielowymiarowa i ponadczasowa opowieść o Kaliszu, miejscami bardzo intymna.
Izabela Fietkiewicz-Paszek zaprasza wszystkich do Kalisza, czekamy więc na jej kolejne „Krótkie piłki”.

© Marek Czuku