nowości 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Szczęśliwa trzynastka", www.latarnia-morska.eu, 26.06.2014

copyright © www.latarnia-morska.eu 2014

Już na samym początku tomu Wylęgarnia Robert Cichowlas uracza czytelnika zabawnym opisem dwudziestojednoletniego samochodu Waldka Kownackiego, który „wył tak upiornie, że średnio raz na pół minuty dopadała mnie ochota, aby zjechać na pobocze i przyładować w drzewo i na zawsze zakończyć żywot tej pieprzonej gabloty” (s.9). Nie wykazujący większych ambicji dziennikarz stał się tu częścią dość niecodziennego spektaklu, po tym jak zlecono mu opublikowanie artykułu na temat „Odgłosów Cytadeli”. Waldek miał nawet sposobność zjedzenia Franciszka Żygulskiego na terenie poznańskiej Reduty.

Również w Wylęgarni pojawia się osoba mentora – Huberta, która podobnie jak Franciszek jest nałogowym palaczem. Starał się on wytłumaczyć Andrzejowi uczucie tęsknoty za zmarłą żoną: „Przepotężna siła piłująca trzewia, rozszarpująca wnętrzności... Tak, cała siła i wiara ulatnia się z ciebie w jednej sekundzie, w mgnieniu oka. Krew zastyga w żyłach niczym lód, umysł przestaje pracować, wszystko odpływa w dal. Nadal żyjesz, ale po co? Po co, do cholery?!” (s.44). Hubert ofiarując dusze zaginionych osób zabiegał o powrót Gabrieli, jednakże „oblicze kobiety pozostało nieruchomą maską” (s.55).

(...) Zjawiska paranormalne odzwierciedlają też przyziemne problemy mężczyzny z płcią przeciwną. Przykładowo protagonista „Spotkania po latach” uznał: „Kobiety traktowałem jak istoty, które mogłem obserwować, ale o których nie miałem prawa nawet marzyć” (s.79). Notabene widział Kamilę Wolnowską pierwszy raz od blisko trzydziestu lat i to właśnie ona uczyniła go wampirem. Równie duży ładunek emocji zawiera „Chory układ”, w którym Kacper Osowski zdradzał swoją żonę Laurę z Dorotą. Na końcu utworu zagadka zostaje rozwikłana – Kacper okazuje się być seryjnym mordercą, któremu nie udało się zabić kolejnej ofiary.

Z kolei „Zasiedlenie” to historia kuriozalnej podróży poślubnej Andrzeja i Kaśki do Tunezji. Początkowo autor wplata w nią zabawne opisy turbulencji, które świeżo poślubiony małżonek bardzo ciężko znosił. Cichowlas nie szczędzi tu drastycznych opisów roztrzaskanej głowy Kaśki, zduszonego serca Andrzeja i złamanych karków pasażerów samolotu. Także opowiadanie „Krwavissimo” jest nasycone humorem. Mateusz wyznał w nim przykładowo, że poprzednia partnerka rzuciła go po 12 godzinach: „[...] po tym czasie dziewczyna powiedziała mu, że jest cholernym zboczeńcem, strzeliła w pysk i kazała się wynosić do wszystkich diabłów [...]” (s.207). Z Żanetą, studentką medycyny i aspirującym seksuologiem, był już 2 miesiące. Paradoksalnie oboje wyrazili swoje zadowolenie z cielesnego doświadczenia z Zenkiem, na które przygotowali siekierę i tasak.

Przedmiotem innych opowiadań jest problem obłędu, który w „Powrocie” towarzyszy Maćkowi podczas podróży pociągiem relacji Olsztyn – Poznań: „Zwariowałem, powtarzał w myślach, ale nie miał pewności, czy rzeczywiście zgłupiał” (s.100). Potem wyskoczył pod koła nadjeżdżającego z naprzeciwka pociągu towarowego w obecności dawnego przyjaciela Bartka, który upadł na kolana i zwymiotował. Autor podjął podobny wątek w „Domminie”. Tu mały Grześ przyczynił się do śmierci swojej kotki, a potem jako trzydziestoletni mężczyzna przebywający w szpitalu psychiatrycznym „marzył jedynie o tym, by pójść na spacer i znowu zobaczyć całkiem obcy świat” (s.157). W innym opowiadaniu sześcioletniemu Sebastianowi eksploduje „Lalka Ehecatl”, a cienie w pokoju materializują się. Z kolei w „Słudze” przedmioty samoistnie się przesuwają, a z podłogi wyrasta sierść.

Cichowlas napisał też ciekawy list „Kościół w Auvers” datowany na 25 lipca 1890 roku. Vincent chciał w nim przeprosić przyjaciela za to, że ten zmuszony był wstydzić się za niego: „Wdarła się we mnie jakaś zła moc, bracie. Myślę, że kościół w Auvers, w którym modliłem się o lepszy byt, opanowany jest przez lodowate siły” (s.174). Protagonista zyskał co prawda talent, sławę i pieniądze, ale musiał odejść zostawiając przyjacielowi obraz jako przestrogę. Ponadto autor nawiązał do sztuki w opowiadaniu „Dom doktora Gacheta w Auvers”. Tomek podarował w nim Marcinowi reprodukcję obrazu Paula Cezanne’a, która okazała się być źródłem wszelkiego zła. Cichowlas nie stroni tu od detalicznego opisu zachowania i fizjonomii Kamili, która po zabiciu własnej matki weszła do sypialni ubroczona jej krwią i kawałkami mięsa.

Wylęgarnia to zbiór ciekawych opowiadań łączących w sobie elementy grozy, science fiction i humoru (...). 
Agnieszka Narloch


Robert Cichowlas Wylęgarnia – http://www.wforma.eu/272,wylegarnia.html