Artur Daniel Liskowacki
Nagroda Literacka „Jantar” 2020
Cztery pory roku, cztery inspirowane autentycznymi wydarzeniami epizody z poplątanych ścieżek polskiej historii, tej odległej już, której świadkowie wymarli, i tej wciąż jeszcze bliskiej, żywej w zbiorowej pamięci, utrwalonej, choć jak tamta niejednoznacznej, nierzadko gorzkiej, gdzie strach miesza się z odwagą, szaleństwo z rozsądkiem, wierność krok tylko dzieli od zdrady, patos osiada w grotesce, idee grzęzną w absurdzie, a powadze nieodstępnie sekunduje ironia, i nie wiadomo już, co poza śmiercią jest prawdziwe. Może tylko klęska, ale nawet ona ostatecznie jest wątpliwa, jak niepewny jest sens wpisany w sekwencje wydarzeń i będący sumą przypadków, chaotyczny, nieświadomy swego końca los. Nad nową, znakomitą prozą Artura Daniela Liskowackiego pochylają się dobre duchy starych pisarzy: Wołoszynowskiego, Rembeka, Iwaszkiewicza i Brandysa. Patronują one temu, co przeminęło i temu, co choć od dawna zamknięte, wciąż otwiera się przed nami.
Krzysztof Ćwikliński
Tak ważny w tej książce rok 1863 – rok powstania styczniowego – uważany jest za moment narodzin nowej Polski. Ona bierze się z klęski, a na drodze ku naszym czasom zdarzyło się ich jeszcze kilka. Strasznych. Przejmujących. Zapowiedzianych i niezapowiedzianych. Takich jak powstanie warszawskie, kolejny motyw książki.
Nauka, jaka płynie z owych doświadczeń jest ważna i gorzka, ale nie zawsze chcemy ją przyjąć. Bo łatwiej przywdziewać szaty ofiary lub publicznie odsłaniać rany, stroszyć piórka, kierować palec ku innym. Tymczasem nowe opowiadania Artura Daniela Liskowackiego – mocno zakorzenione w faktach, a zmysłowe w oddawaniu realiów epoki – są znakomitą okazją, aby przyjrzeć się uważnie, z czego nasza nowa-nie-nowa Polska została poskładana. Znajdziemy tu bowiem – obok bohaterstwa – rozterki, słabości, niepokój, pospolitość. I tę zdawałoby się oczywistą, ale chyba najważniejszą prawdę z prozy Liskowackiego – „Hotel Polski” wciąż istnieje, tak jak istnieją polskie zimy, wiosny, lata i jesienie. Czy tego chcemy, czy nie.
Eryk Krasucki
recenzje, noty, wywiady:
* "Porwani wiatrem historii", Topos, 5-6/2021
* "Liskowacki i ... z Jantarami", Kurier Szczeciński, 29.11.2021
* "Wznowienia książek Artura Daniela Liskowackiego", Radio Szczecin, 01.11.2021
* "Ważna dyskusja o szczecińskiej literaturze i historii", Kurier Szczeciński, 08.10.2021
* "Historie (nie) heroiczne", www.miesiecznik.znak.com.pl, 6/2021
* "Hotel Polski, polska udręka", Sieci, 04-09.05.2021
* "Inne historie", Nowe Książki, 3/2021
* "Historia na cztery pory roku", www.latarnia-morska.eu, 12.02.2021
* "Hotel Polski", http://annasikorska.blogspot.com, 10.02.2021
promocje:
* 27.11.2021 – Nagroda Literacka „Jantar”
* 14.10.2021 – spotkanie z Arturem Danielem Liskowackim i Bogdanem Twardochlebem ("Szczeciński Przegląd Literacki FORMA", edycja 73)
* 17.12.2020 – spotkanie autorskie z Arturem Danielem Liskowackim ("Szczeciński Przegląd Literacki FORMA", online)
współfinansowane ze środków Miasta Szczecin