nowości 2025

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

Matlachowska-Pala Joanna

  • foto: Bogdan Pala
    foto: Bogdan Pala

(ur. w Warszawie) – poetka, z zawodu lekarka. Założycielka pierwszego Hospicjum Domowego „Caritas” w Opolu, później współtwórczyni i dyrektor ds. medycznych Oddziału Opieki Paliatywnej Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. Mieszka i pracuje w Opolu. Dwukrotna laureatka Konkursu Poetyckiego im. Romana Brandstaettera (1989, 1990), laureatka Konkursu Poetyckiego „O ludzką twarz człowieka” (1999). Nagrodzona m.in. I nagrodą w konkursie Unii Polskich Pisarzy Lekarzy na krótką formę prozatorską (1996), I nagrodą w Konkursie Poetycko-Prozatorskim „Puls słowa” (2018) oraz II nagrodą w Konkursie Poetyckim „Dać świadectwo” (2011). Wyróżniona m.in. w: Konkursie Poetyckim o nagrodę K.K. Baczyńskiego (1993) i Konkursie Poezji Chrześcijańskiej (2015). Wiersze publikowała m.in. w: „Almanachu UPPL Spectrum”, „Gościu Niedzielnym”, „Indeksie”, „Magazynie Literackim”, „Panaceum”, „Przewodniku Katolickim”, „Słowie”, „Stronach” i „W Drodze”. Wydała tomy poetyckie: Most dla motyla (1995), Biało-błękitne (2000), Telegram eklezjasty (2011), A wróble już to wiedzą (2015) i Bezpowrotne (FLiHB / FORMA 2021).

  • bezpowrotne.jpg

    Bezpowrotne

    Joanna Matlachowska-Pala
    Poezja Joanny Matlachowskiej-Pali jest dyskretna, operuje ściszonym głosem, zwykle powściągliwa wobec hałasu wychodzi z milczenia, wraca do ciszy. To świat zwyczajnych konieczności, przyziemnych ostateczności – dotkliwie nieodzowny, bliski, bo każdy z nas składa się na jego obecność. Na umieranie każdego Jest.

    cena:25.00»20.00PLN
  • formy_odbioru.jpg

    Formy odbioru. Poetyckie przekazy z Bezrzecza i Szczecina

    Franciszek Lime
    Ta książka wyrasta z fascynacji literaturą i rzeczywistością, paradoksalnie czerpiąc siłę ze swojej słabości, gdyż w gruncie rzeczy jest ilustracją nieustannie ponoszonych porażek i fiaska, zapisania siebie w świecie i świata w sobie, w krzyżowym ogniu, w poplątanych pajęczynach, zagłuszanych falach, zerwanych łączach. Formy odbioru to wciąż ponawiane próby artykulacji tego, co ciągle się wymyka, odstaje, nie przywiera, a zalega, jest. Stąd uprzywilejowana rola poetyki notatki, gwałtownego błysku, treściwego flesza.

    cena:33.00»26.00PLN
  • w_chmurach.jpg

    W chmurach światła

    Joanna Matlachowska-Pala
    Wiersze Joanny Matlachowskiej-Pali to ciche elegie wpisane w kolejne pory roku (z przewagą jesieni). To poezja bez fałszywego tonu, próbująca ocalić zachwyt i zmieścić w sobie smutek i żal po stratach, którymi znaczone są nasze biografie.

    cena:30.00»24.00PLN