Karol Samsel Autodafe 8
Karol Samsel Autodafe 8
Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy
Edward Balcerzan Domysły
Henryk Bereza Epistoły 2
Roman Ciepliński Nogami do góry
Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3
Anna Frajlich Odrastamy od drzewa
Adrian Gleń I
Guillevic Mieszkańcy światła
Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra
Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji
Zdzisław Lipiński Krople
Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden
Tomasz Majzel Części
Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła
Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta
Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu
Karol Samsel Autodafe 7
Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III
Marek Warchoł Bezdzień
Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane
Bogusława Latawiec
Ciemnię Bogusławy Latawiec chciałoby się zaliczyć do prozy bez fikcji. Literacka szczególność refleksji polega tu na tym, że emocjonalność jest artystycznie ukryta. Dla opowiedzenia takich doświadczeń, jakich dotyczy powieść Bogusławy Latawiec (hasłowo można to nazwać doświadczeniem stanu wojennego), nic nie mogłoby być właściwsze, stosowniejsze i bardziej artystycznie funkcjonalne niż rzeczowość, analityczność i związana z nimi refleksyjność.
Leszek Szaruga
Akcja powieści toczy się w latach 1947-1980, a kończy w momencie wybuchu strajku w stoczni szczecińskiej. Splatające się losy bohaterów tworzą fabularną osnowę powieści, stanowiącą tło dla dyskusji i refleksji poświęconych przede wszystkim kwestiom tożsamościowym, ale też zagadnieniom związanym z losami Szczecina, Polski oraz z historią.
Marek Łuczak
Publikacja o zabytkowych kościołach Gminy Kołbaskowo.
Marek Łuczak
Jest to pierwsza próba zebrania znanych materiałów archiwalnych i przedstawienia historii Gminy Kołbaskowo.
Michał Tabaczyński
Oto przewodnik po najnormalniejszej, najbardziej znanej i najzwyklejszej krainie, której egzotyka wciąż jest godna opowieści. Przewodnik po „cywilizacji” polskiej, w której „nic nie jest tym, czym jest”.
Marek Łuczak
Książka przedstawia historię i zabytki miejscowości Mierzyn, połozonej na południowym krańcu gminy Dobra, przy granicy ze Szczecinem.
Henryk Waniek
tom II (1994-2004)
Notatnik i modlitewnik drogowy II to rzecz arcyciekawa i od pierwszej strony wciągająca. Czytelnik odnajdzie tu prywatny zapis skomplikowanej dekady, zamkniętej w latach 1994-2004, której finałem było wejście Polski w struktury Unii Europejskiej i w Epokę Szalonego Szaleństwa. W efekcie powstała książka bardzo intymna i bezkompromisowa.
Henryk Waniek
tom III (2005-2015)
Trzecia część Notatnika i modlitewnika drogowego Henryka Wańka dopełnia obrazu całości tej wyjątkowej formy dziennikowej, którą autor rozciąga na trzydziestolecie burzliwych przemian 1984-2015.
Piotr Kępiński
Włochy w książce Piotra Kępińskiego są żywe i autentyczne. I niemiłosiernie ambiwalentne. Przyciągające i odpychające zarazem. Pachnące i śmierdzące. Rozwrzeszczane i milczące w skupieniu. Chaotyczne i precyzyjne. Pełne przemocy i nadzwyczaj delikatne. Wzniosłe i niskie. Wielkie i małe.
Marek Łuczak
Zbiór zagadnień z przeciwdziałania przestępczości przeciwko zabytkom. Katalog zabytków i dzieł sztuki utraconych z województwa zachodniopomorskiego.
Marek Łuczak
Książka ukazuje rozwój urbanistyczny miasta Dąbie, od średniowiecza do czasów współczesnych, kiedy to w 1939 roku, Dąbie przyłączono do Szczecina, jako jego dużą wschodnią dzielnicę.
Marek Łuczak
Gocław, Golęcino jest monografią dwóch dzielnic Szczecina, która ukazuje ich historię i zabytki. Dzielnice te, zniszczone częściowo podczas wojny, z czasem straciły swoją tożsamość i pierwotny charakter.
Marek Łuczak
Grabowo i Drzetowo to niegdyś najbardziej uprzemysłowione dzielnice stolicy Pomorza. Potężny przemysł stoczniowy dawał zatrudnienie ponad 25 000 osób, a statki produkowane przez stocznie Nuscke, Vulcan i Oderwerke były symbolem morskiego Szczecina.
Marek Łuczak
Gumieńce, których rozwój przypada na pierwszą połowę XX wieku, stały się ważnym miejscem dla historii miasta, zarówno niemieckiej jak i polskiej. Świerczewo to jedna z najmniejszych dzielnic Szczecina, której kształt w biegiem czasu ulegał znacznym przeobrażeniom. Obecnie nazwa Świerczewo jest wypierana przez nazwy dwóch leżących na terenie dzielnicy osiedli: Kaliny oraz Przyjaźni.
Marek Łuczak
Klęskowo, Kijewo jest monografią dzielnic Szczecina, która pokazuje ich historię i zabytki.
Marek Łuczak
Krzekowo i Bezrzecze były rolniczymi wsiami, o średniowiecznej metryce. Ich rozwój i błyskawiczną urbanizację datuje się od lat 60. XX wieku, kiedy to na terenie dawnego poligonu powstało osiedle Zawadzkiego-Klonowica, a następnie rozpoczęła się intensywna zabudowa terenów rolniczych Bezrzecza, zacierając granicę między dzielnicami.
Marek Łuczak
Tereny dzisiejszego Niebuszewa, które powstało z kilku mniejszych osiedli, sąsiadują ściśle ze Śródmieściem Szczecina. Niemierzyn to zachodnia dzielnica miasta, którą w większości zdominowały zielone tereny parków i Lasu Arkońskiego.
Marek Łuczak
Podjuchy, Żydowce i Klucz tworzą południową rubież prawobrzeżnego szczecina. Ich wielowątkowa historia, zabytki i walory rekreacyjne, tworzą niepowtarzalny klimat tej części miasta.
Marek Łuczak
Pogodno i Łękno to jedne z najmłodszych dzielnic miasta. Willowy charakter i tereny parkowe tworzą z nich wizytówkę zachodniego Szczecina.
Marek Łuczak
Pomorzany to duża dzielnica miasta, położona wzdłuż brzegu Odry. Znajdowały się tu największe zakłady przemysłowe, które stały się celem nalotów alianckich w trakcie II wojny światowej. Pomorzany, które znamy obecnie, to praktycznie nowa dzielnica powstała na gruzach dawnej wsi i kolonii.
Marek Łuczak
Książka poświęcona tym trzem wschodnim dzielnicom Szczecina, opowiada o ich historii oraz zabytkach.
Marek Łuczak
Skolwin, Stołczyn jest monografią dwóch dzielnic Szczecina, ukazującą ich historię, zabytki, powstawanie zakładów przemysłowych i osiedli mieszkaniowych.
Marek Łuczak
Publikacja ukazuje przekrój urbanistyczny miasta począwszy od średniowiecza, w ujęciu analitycznym przedstawiając poszczególne obiekty i zagadnienia tej najstarszej części Szczecina, a skończywszy na czasach współczesnych.
Marek Łuczak
Historia Turzyna jest bardzo skomplikowana, wieś dwukrotnie była spalona i dwukrotnie zmieniała swoją lokalizację. Obecny Turzyn graniczący ze Śródmieściem aleją Piastów, często kojarzony jest właśnie z tą dzielnicą, a nazwa "Turzyn" została przez lata powojennej historii, przeniesiona na targowisko i dawny dworzec.
Marek Łuczak
Warszewo, Osów, Głębokie jest monografią trzech dzielnic Szczecina, która ukazuje historię tych miejsc, architekturę oraz walory krajobrazowe.
Marek Łuczak
Wielgowo, Zdunowo, Załom jest monografią skrajnych, północno-wschodnich dzielnic Szczecina, która pokazuje ich historię, architekturę oraz walory krajobrazowe.
Marek Łuczak
Zdroje jest monografią, opisującą historię tej części Szczecina, jej zabytki, ośrodki kulturalne oraz dawne zakłady przemysłowe.
Marek Łuczak
Żelechowa jest monografią opisującą historię tej części Szczecina, jej zabytki, ośrodki kulturalne oraz dawne i obecne zakłady przemysłowe.
Roman Czejarek
Prezentujemy 120 pocztowych kartek, wybranych z kolekcji pasjonata miasta, znanego dziennikarza Romana Czejarka. Każda widokówka opatrzona została komentarzem kolekcjonera.
Książka jest stanowi efekt konkursu zorganizowanego przez szczeciński oddział "Gazety Wyborczej".
Artur Daniel Liskowacki
Ulice Szczecina to dzieje miasta – od zarania aż po współczesność – widziane właśnie z perspektywy jego ulic.
Artur Daniel Liskowacki
Ulice Szczecina (ciąg bliższy) Artura Daniela Liskowackiego świetnie wpisują się w ciekawy i potrzebny trend w polskiej kulturze, w którym poszukiwanie prawdy o sobie samym łączy się z odkrywaniem prawdy o rodzinnym miejscu-mieście. To głęboko intymny i zarazem historyczny przewodnik po Szczecinie, którego ulice prowadzą bohatera i czytelnika do sedna pytania o to, skąd i kim jesteśmy oraz dokąd idziemy.
Marek Łuczak
Publikacja dotyczy procesów przekształceń wsi podszczecińskich w dzielnice miasta, czynników oraz przyczyn, które determinowały ten proces.
Leszek Szaruga
Zdjęcie to po mistrzowsku napisana, przydymiona sentymentem, powieść autobiograficzna, opisująca polskie życie codzienne i literackie pomiędzy rokiem 1968 i upadkiem komunizmu. Zakres problemowy książki oraz jej związki z Czarodziejską górą Tomasza Manna, świadczą o tym, że Zdjęcie jest próbą przeniesienia sporów ideowych i estetycznych z początku wieku XX na początek wieku XXI, zastąpienia debaty modernistycznej debatą postmodernistyczną oraz chęcią zrozumienia tego, na ile tożsamość współczesnego człowieka uwarunkowana jest topografią i kulturą.
Remigiusz Rzepczak, Andrzej Łazowski
seria na pograniczu
tom 3