Nowości 2022
Książki z 2021

Andrzej Ballo Albowiem

Alina Biernacka Kiedyś, jednak. Wiersze wybrane (1977-2020)

Maria Bigoszewska Złodziejska kieszeń

Jarosław Błahy Zaklęty w szerszenim gnieździe

Nicolas Bouvier Na zewnątrz i wewnątrz

Roman Chojnacki Pasterz słoneczników

Roman Ciepliński Życie zastępcze

Wojciech Czaplewski Książeczka wyjścia

Marek Czuku Róbta, co chceta

Adrian Gleń M [małe prozy]

Małgorzata Gwiazda-Elmerych Zapojutrze

Tomasz Hrynacz Emotywny zip

Tomasz Hrynacz Pies gończy

Jarosław Jakubowski Bardzo długa zima

Jarosław Jakubowski Ciemna Dolina

Lech M. Jakób Ćwiczenia z nieobecności

Zbigniew Kosiorowski Zapodziani

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito

Bogusława Latawiec Nieoznakowany szlak

Ryszard Lenc W cieniu Golgoty

Artur Daniel Liskowacki Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2)

Artur Daniel Liskowacki Eine kleine (wydanie 4)

Artur Daniel Liskowacki, Bogdan Twardochleb Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich

Joanna Matlachowska-Pala Bezpowrotne

Piotr Michałowski Dzień jest wierszem, świat kolorem

Dariusz Muszer Dzieci krótszej nogi Syzyfa

Marek Pacukiewicz Wieki średnie

Małgorzata Południak Podróżowanie w przestrzeni

Karol Samsel Autodafe 4

Grzegorz Strumyk Wyjście

Michał Trusewicz Przednówki
 

WĘDROWNICZEK, Mania czytania

2020-04-01 16:07

11.01.20 Łódź
W sobotnie, niezbyt zimowe przedpołudnie przyjechała do mnie z Warszawy Mirosława Łomnicka, by przeprowadzić wywiad dla Magazynu Literackiego „Książki”. Pani Mirka wymyśliła cykl „Prywatne Biblioteki” i od roku opisuje w nim domowe księgozbiory, a przy okazji ich właścicieli. To rzadkość w dzisiejszych czasach zbierać książki, oczywiście w tradycyjnej, papierowej formie. Wirtualna rzeczywistość, natłok informacji, wszechobecny pośpiech – wszystko to nie sprzyja niespiesznemu oddawaniu się spokojnej lekturze. A do tego nierzadko dochodzi ciasnota (mieszkań, bo chyba nie przekonań) oraz częste zmiany (adresów, a może i zainteresowań). Jednak mimo wszystko zdarzają się ostatni Mohikanie, dinozaury i mamuty, którzy bezinteresownie angażują się w swoją pasję z samej miłości do książek. Bo nawet „nieskomplikowanych zbieraczy” czy „wyrafinowanych kolekcjonerów” – jak zauważa Mirosława Łomnicka – motywuje „po prostu zamiłowanie do czytania”.
Pani Mirka pyta mnie o pierwsze lektury, ulubione książki oraz o to, co teraz czytam. Jednocześnie trafia w różne rejony mojego księgozbioru i fotografuje go w rozmaitych pozach. Obejmuje on z pewnością z dziesięć tysięcy woluminów, jeśli nie więcej, nie liczyłem. Książki są poustawiane najczęściej w dwóch rzędach, bo muszą się zmieścić na dziesięciu metrach kwadratowych, dzieląc miejsce z biurkiem, komodą oraz urządzeniami komputerowymi. Rozmowa schodzi trochę na tematy rodzinne, studiów i pisania, aby zaraz wrócić na właściwe tory. Pokazuję więc sześciotomową „Historię literatury polskiej” Piotra Chmielowskiego z 1899 roku oraz stare wydania wierszy Leopolda Staffa i Marii Bartusówny. Dodaję, że wiele dzięwiętnastowiecznych książek podarowałem kiedyś bibliotece wojewódzkiej, bo u mnie by tylko niszczały.
Mówię też o pewnej logice rządzącej porządkiem na półkach. Najważniejszym z kryteriów jest wysokość książki, potem idą dziedzina, epoka, kraj, nazwisko autora, a i tak czasem gubię się w tym labiryncie. Na tym już kończę, bo o szczegółach będzie można wkrótce przeczytać w miesięczniku nomen omen „Książki”.

© Marek Czuku