nowości 2025

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

WĘDROWNICZEK, Poetyckie spotkania z... Tomaszem Majzelem

2022-06-22 15:28

1. Od lat spotykam się z Tomaszem Majzelem na różnych imprezach literackich. To artysta rozpoznawalny ze względu na szczególny rodzaj języka poetyckiego, jakim się posługuje w wyrażaniu świata. Jego twórczość obecna jest w wielu ważnych dla współczesnej literatury czasopismach. Wartość jego tekstów potwierdzają chociażby uzyskane tytuły laureata w Ogólnopolskim Konkursie na Opowiadanie „Okno 2005” i w Konkursie im. K.K. Baczyńskiego w kategorii prozy (2006).
2. To, co cenię sobie w Tomaszu Majzelu, wiąże się z wymianą myśli o współczesnych tendencjach w literaturze, szczególnie zaś poezji. W związku z tym zaprosiłem Tomasza Majzela do swojego miasta – Łodzi, by mógł podzielić się z naszymi czytelnikami poglądami na temat wartości i jakości współczesnej poezji. W jednej z ostatnich swoich książek pozwoliłem sobie też na wspomnienie o rozmowach z Tomaszem Majzelem.
3. Tomasz Majzel jest autorem kilku tomów poetyckich. Dwa z nich recenzowałem. Jego metodę twórczą porównałem do minimalizmu, ponieważ wiersze Majzela są bardzo krótkie, precyzyjne i logiczne. Źródeł tej strategii lirycznej szczecińskiego poety upatruje prof. Piotr Michałowski w idei poetyckiej syntezy (Julian Przyboś) i metafizycznego milczenia (Ryszard Krynicki). A w dalszej perspektywie sięgnąć można do tradycji poetyckich miniatur – haiku, fraszek i limeryków. To metafizyka prostych pytań i zadziwień.
Tomasz Majzel pisze nie tylko wiersze, ale i prozę. Wydał zbiór pt. „Opowiadania w liczbie pojedynczej”, skomponowany z migawkowych anegdot, garstki wierszy, pojedynczych opowieści, ale także rozbudowanych, niemal samodzielnych mikrocykli. Wszystkie teksty łączą utrwalone w nich stany: zwykłość, monotonia, samotność, beznadzieja, lęk, zakłopotanie, niepewność, niespełnienie. Prowadzi też na stronie Wydawnictwa FORMA autorski blog „Pozwalam sobie na wiersz”.

© Marek Czuku