nowości 2025

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

WĘDROWNICZEK, „Czarno na białym” w tonacji noir

2023-06-13 15:52

25.11.22 Parzęczew
Doroczny „Puls Języka” (w ramach Festiwalu „Puls Literatury”) w Forum Inicjatyw Twórczych w podłódzkim Parzęczewie. Jak zwykle rozstrzygamy tu, wraz z Marią Duszką i Konradem Tatarowskim, Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Czarno na białym”. Zwycięża „kosiarz” nagród w rozlicznych tego typu potyczkach, Piotr Zemanek. Tym razem przysłał wiersze związane z wojną na Ukrainie. Mimo że dobrze napisane, to jednak wzbudziły moje wątpliwości. Bo cóż poeta może nowego powiedzieć o tragedii ginących ludzi, skoro sam tego nie przeżył? Codziennie docierają do nas nowe informacje o okrucieństwie Rosjan. Wymowa surowych faktów i obrazów przeraża bardziej niż nawet najdoskonalsze ich przetworzenie przez poetę. Konrad przekonał mnie jednak ważnym argumentem, że rolą poezji jest również dawanie świadectwa.
Piotr wygrał parzęczewski konkurs już po raz drugi – po czternastu latach. Miło mi go spotkać, posłuchać, jak gra na gitarze, bo dawno się nie widzieliśmy. Przyjechał też laureat wyróżnienia Tadeusz Dejnecki z Płocka, „niebieski poeta”, jak o sobie mówi. „Niebieski”, bo był policjantem, choć kolor ten kojarzy się również z metafizyką, której w wierszach Dejneckiego nie brakuje.
Spotkanie z poetą Michałem Murowanieckim prowadził Rafał Gawin. Wiersze Michała podobają mi się z wielu powodów. Że są dobrze napisane, krótkie, powściągliwe, nieprzegadane. Że dotykają istotnych spraw egzystencjalnych, a czynią to w tonacji „noir”, bez złudzeń. Ciekawe, że na okładce nowego tomiku Murowaniecki nie umieścił swojego imienia i nazwiska. Personalia autora można znaleźć jedynie na stronie z copyrightem.
Tradycyjnie w Parzęczewie jest też koncert. Występ drobnej Elizy A. Tkacz o azjatyckiej urodzie jest niezwykle oryginalny. To wszechstronna artystka (pisze, komponuje, aranżuje, gra i śpiewa), a jej prezentacja jest doskonale zaplanowanym i wyreżyserowanym spektaklem, łączącym na zasadzie synergii muzykę (elektronika, gitara), gest, słowo, obraz. Budzi przy tym silne emocje, godząc subtelność i delikatność z mocniejszymi akcentami. Eliza A. Tkacz czerpie inspiracje m.in. z muzyki skandynawskiej i porównywana jest do Björk.
Spotkania z kulturą to już tradycja maleńkiego Parzęczewa. A wszystko to gmina zawdzięcza przede wszystkim niestrudzonej Renacie Nolbrzak, dyrektorce Forum Inicjatyw Twórczych. Zatem do zobaczenia za rok.

© Marek Czuku