Bogusław Kierc
Nikt spośród literaturoznawców, krytyków, pisarzy i poetów nie zrobił dla twórczości Juliana Przybosia więcej niż Bogusław Kierc.
Esej, a właściwie eseistyczny poemat Płomiennie obojętny, wydaje się summą myślenia o poezji i zmysłowego odczuwania poezji, ukoronowaniem wieloletnich doświadczeń Autora, znanych czytelnikom z Jego wierszy i eseistyki.
Przy tym jest to książka najszlachetniej i najgłębiej personalistyczna: poezja i jej myślowo-zmysłowe źródła biją z jednej postaci: Juliana Przybosia. (Piszę „postaci”, bo idzie tu nie tylko o Przybosia – autora, ale także o Przybosia – osobowość pełniejszą nawet od własnej poezji! Przyboś jest tu archetypem poetycko-proroczego powołania). Nurty wywodów wnikają w drugą postać – Bogusława Kierca. Ten dialog jest intymny i obiektywistyczny, angażuje autobiograficzne dane obu poetów. I nie są to dane suche – mają one wielką ewokacyjną moc poetycką.
Płomiennie obojętny to najpiękniejsza i najmądrzejsza książka o poecie i o poezji jaką od lat w Polsce napisano.
Piotr Matywiecki
recenzje i noty:
* "Płomiennie obojętny", https://dajprzeczytac.blogspot.com, 11.12.2023
* "Drgający elektron" (fragment), Kwartalnik Artystyczny, 1/2021
* "Współistnienie z Przybosiem", Nowy Napis Co Tydzień #089, 25.02.2021
* "Spotkania z Przybosiem", eleWator, 4/2020
* "Jasne i ciemne odczuwanie Przybosia", www.latarnia-morska.eu, 06.12.2020
* "Notatnik płomiennych teorii", Kurier Szczeciński, 26.11.2020
* "Płomiennie obojętny", http://annasikorska.blogspot.com, 03.11.2020
promocje:
* 19.11.2020 – spotkanie autorskie z Bogusławem Kiercem ("Szczeciński Przegląd Literacki FORMA", online)
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych