ZIELIŃSKA TERESA (1929-2010). Książka antykwaryczna, której najprawdopodobniej nie przeczytam. Ale nie przeoczmy dedykacji: „Szanownemu Koledze Panu / Stanisławowi Olbrychowi / na pamiątkę wspólnych / lat pracy / Autorka. / Warszawa 10.VI.88.”. Wziąłem tę publikację, bo urzekły mnie nazwiska naszych szlachetnie urodzonych: jak nie Antoni Ciświcki, starościc stawiszyński, to Michał Kończa, asesor sądów zadwornych litewskich. Tudzież Jan N. Kościuszko, starosta krzemieniecki.
Jedno jest pewne. Książka Zielińskiej sprawiła, że nie mogę się skupić na przesyłce chicagowskiej. Na poezji Pawła Podczaskiego.
Teresa Zielińska: „Szlacheccy właściciele nieruchomości w miastach XVIII w.”. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa-Łódź 1987, s. 213
[4 IV 2018]
© Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki