Nowości 2020

Andrzej Ballo Made in Roland

Roman Ciepliński Ukryte myśli

Anna Frajlich W pośpiechu rzeka płynie

Jarosław Jakubowski Wojna

Zbigniew Jasina Inaczej przemijam

Paol Keineg Powrót do Bretanii

Bogusław Kierc Płomiennie obojętny (o chłopcu, który chciał być Bogiem)

Andrzej Kopacki Sonety, ody, wiersze dla Marianny

Dariusz Muszer Księga ramion deszczu

Uta Przyboś Wielostronna

Karol Samsel Autodafe 3

Tomasz Stefaniuk Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dzieci

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy II

 

Nowości 2019

Dejan Aleksić Jak to powiedzieć

Jarosław Błahy Rzeźnik z Niebuszewa

Kazimierz Brakoniecki Twarze świata

Tomasz Hrynacz Dobór dóbr

Piotr Kępiński Po Rzymie. Szkice włoskie

Bogusław Kierc Osa

Andrzej Kopacki Inne kaprysy

Artur Daniel Liskowacki Brzuch Niny Conti

Tomasz Majzel Osiemnasty

Dariusz Muszer Człowiek z kowadłem

Dariusz Muszer Wiersze poniemieckie

Elżbieta Olak Otulina

Paweł Przywara Ricochette

Karol Samsel Autodafe 2

Bartosz Suwiński Bura. Notatnik chorwacki


Paweł Tański Okolicznik północnych pól

Andrzej Turczyński Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne

Andrzej Wasilewski Jestem i

Sławomir Wernikowski Passacaglia

Jurij Zawadski Wolny człowiek jeszcze się nie urodził

 

"Czas przeprowadzki", www.tvp.pl/ksiazka, 30.12.2005

Recenzje » Recenzje 2005 » "Czas przeprowadzki", www.tvp.pl/ksiazka, 30.12.2005

copyright © www.tvp.pl/ksiazka 2005

Berlin to jedno z najbardziej fascynujących miast europejskich. Dotkliwie doświadczone przez historię miejsce działalności ważnych ruchów społecznych, tętniącego życia kulturalnego, o charakterze wyjątkowym na tle innych miast niemieckich. O fenomenie stolicy Niemiec pisze Krzysztof Niewrzęda w swojej najnowszej książce Czas przeprowadzki.
Niewrzęda przedstawia Berlin w opozycji do Bremy – miasta, w którym mieszkał przez 12 lat, i które, według autora, jest uosobieniem stereotypowego niemieckiego Ordnungu. Trawa przydomowych ogrodach jest tam zawsze równo przycięta, a za niechlujne sortowanie śmieci można zostać ukaranym przez służby porządkowe. Natomiast analogii i powiązań z Berlinem szuka w mieście tuż za granicą na Odrze – w Szczecinie – gdzie dorastał.
Autor patrzy na dzisiejszy Berlin w dużej mierze poprzez pryzmat historii. Miejsca, którym się przygląda, łączy z konkretnymi wydarzeniami z przeszłości, które pozostawiły piętno na dzisiejszym wizerunku miasta. Pisarz wsiada do samochodu i zabiera nas na wycieczkę po nocnym Berlinie, a w tle słyszymy trąbkę Milesa Davisa. Odwiedzamy słynną ulicę Unter den Linden i dzielnicę Mitte, Plac Poczdamski, Alexanderplatz, zwiedzamy Kudamm i poznajemy historię przywódcy ruchu studenckiego końca lat 60. – Rudiego Dutschki.
Ale Czas przeprowadzki to również spojrzenie na Berlin z perspektywy społecznej i kulturalnej. Niewrzęda zwraca uwagę na zjawiska niezwykle charakterystyczne dla tego miasta, które utrwaliły legendę Berlina jako bastionu kontrkultury. Należy tu wymienić działalność ruchów lewackich w latach 80., mit antymieszczańskiej dzielnicy Kreuzberg czy też tradycję organizowania demonstracji i pochodów, których odbywa się tu ponad 2000 w roku.
Atmosfera miasta i jego “folklor” zdają się inspirować i frapować autora, natomiast obserwuje je z pewnego dystansu, z rezerwą i poddaje trzeźwej ocenie. Krytycznie zauważa, że jednak z dawnego radykalizmu miasta niewiele już dzisiaj pozostało. Przykładem jest dzielnica Prenzlauer Berg, uchodząca dzisiaj za alternatywną, zamieszkana jednak przez zamożnych mieszczan, którzy po pracy w biurze dolepiają sobie dready i “po godzinach” bawią się w kontrkulturę.
Czas przeprowadzki należy traktować jako pogłębiony, intelektualny przewodnik po Berlinie. Trudno się zgodzić ze słowem “ekscytujący”, użytym w opisie książki na czwartej stronie okładki. Z pewnością jest to jednak wnikliwe i ambitne studium, poruszające najbardziej charakterystyczne wątki dla tak “skomplikowanego” miasta, jakim jest Berlin.
Anna Budyńska

Krzysztof Niewrzęda Czas przeprowadzkihttp://wforma.eu/33,czas-przeprowadzki.html

  • Dodaj link do:
  • facebook.com