Nowości 2021

Andrzej Ballo Albowiem

Alina Biernacka Kiedyś, jednak. Wiersze wybrane (1977-2020)


Maria Bigoszewska Złodziejska kieszeń

Jarosław Błahy Zaklęty w szerszenim gnieździe

Nicolas Bouvier Na zewnątrz i wewnątrz


Roman Chojnacki Pasterz słoneczników


Roman Ciepliński Życie zastępcze

Wojciech Czaplewski Książeczka wyjścia

Marek Czuku Róbta, co chceta

Adrian Gleń M [małe prozy]

Małgorzata Gwiazda-Elmerych Zapojutrze

Tomasz Hrynacz Emotywny zip

Tomasz Hrynacz Pies gończy

Jarosław Jakubowski Bardzo długa zima

Jarosław Jakubowski Ciemna Dolina

Lech M. Jakób Ćwiczenia z nieobecności

Zbigniew Kosiorowski Zapodziani

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito


Bogusława Latawiec Nieoznakowany szlak

Ryszard Lenc W cieniu Golgoty

Artur Daniel Liskowacki Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2)


Artur Daniel Liskowacki Eine kleine (wydanie 4)

Artur Daniel Liskowacki, Bogdan Twardochleb Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich

Joanna Matlachowska-Pala Bezpowrotne

Piotr Michałowski Dzień jest wierszem, świat kolorem

Dariusz Muszer Dzieci krótszej nogi Syzyfa

Marek Pacukiewicz Wieki średnie


Małgorzata Południak Podróżowanie w przestrzeni

Karol Samsel Autodafe 4

Grzegorz Strumyk Wyjście

Michał Trusewicz Przednówki

 

Nowości 2020

2020. Antologia współczesnych polskich opowiadań

Andrzej Ballo Made in Roland

Roman Ciepliński Ukryte myśli

Krzysztof Ćwikliński Nocny gość

Anna Frajlich W pośpiechu rzeka płynie

Jarosław Jakubowski Wojna

Zbigniew Jasina Inaczej przemijam

Jolanta Jonaszko Portrety

Paol Keineg Powrót do Bretanii

Bogusław Kierc Płomiennie obojętny (o chłopcu, który chciał być Bogiem)

Andrzej Kopacki Sonety, ody, wiersze dla Marianny

Yvon Le Men Tu i tam

Artur Daniel Liskowacki Hotel Polski

Marek Maj Teorie naiwne


Dariusz Muszer Córka męża i córka żony

Dariusz Muszer Księga ramion deszczu

Uta Przyboś Wielostronna

Karol Samsel Autodafe 3

Tomasz Stefaniuk Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dzieci

Bartosz Suwiński Nawie

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy II

 

Homepage Boga

Księgarnia|Muszer Dariusz|seria KWADRAT|horror, groza, sf|powieść

cena detaliczna:33.00
cena:27.00
masz pytania?
Cechy
format18,0 x 18,0 cm
rok2013
strony178
oprawabroszurowa ze skrzydełkami
ISBN978-83-63316-27-3
wydanie1 w języku polskim
zdjęciaHanna Rex
redakcjaPaweł Nowakowski
korektaAgata Borowicka, Anna Nowakowska
wydaw-nictwoFORMA
wydano zFundacja Literatury imienia Henryka Berezy
e-book (ePub, mobi) ISBN978-83-63316-28-0
e-book onlinewww.ibuk.pl

Dariusz Muszer

Gospodin Gepin żyje szczęśliwie z żoną w Epoce Tęczy. Jest rok Osiemdziesiątego Ósmego Fioletu i wyniszczające wojny o powietrze są niemalże zapomniane. Na Ziemi mieszka tylko garstka prawdziwych ludzi. Hologramy i klony zaludniają świat, śmierci nie ma.
Kiedy Gepin w wieku 128 lat postanawia spisać swoje wspomnienia, w złudnej idylli życia we dwoje pojawia się rysa i świat staje na głowie. Z dnia na dzień bohater zostaje przeniesiony do kwatery pracy twórczej w południowej Norwegii, gdzie ma pracować nad memuarami, używając do tego martwego języka, jakim stał się niemiecki.
Retrospekcja Gepina jest jednak sprzeczna z oficjalną historiografią. Nikt już nie chce wiedzieć, jak brutalne i okrutne były wojny o powietrze, w których Gepin brał udział, jako członek ruchu oporu.
Fantastyczno-komiczna powieść Dariusza Muszera o miłości, prawdzie, kłamstwie i manipulacji w epoce informacji pokazuje bezlitośnie odbicie naszych twarzy w krzywym zwierciadle.
Z noty wydawcy niemieckiego, A1 Verlag

Są powieści tak zwariowane, że albo nie chce się ich dalej czytać, albo dosłownie się je połyka. Nowa powieść Dariusz Muszera należy do tej drugiej kategorii. (...) Podobnie jak Kurt Vonnegut używa Muszer swoich wizji przyszłości do komentowania naszych czasów i obecnej epoki, co zbliża go również do literackiej metody stosowanej przez Stanisława Lema. Nie jest to jednak w żadnym wypadku klasyczna powieść science fiction, tylko rozpaczliwy krzyk przeciwko dominacji rozumu i intelektu we współczesnym świecie.
Artur Becker, Rheinischer Merkur

Mogłoby się zakręcić komuś w głowie podczas lektury, w tak zawrotnym tempie mknie bowiem w czasie i przestrzeni Homepage Boga, nowa powieść tego Polaka, Dariusza Muszera.
Martina Scherf, Südeutsche Zeitung

Pisząc Homepage Boga, urodzony w Polsce Dariusz Muszer nawiązuje doskonale do wielkiego dorobku twórczego w dziedzinie science fiction swojego rodaka, Stanisława Lema, i prowadzi go płynnie dalej. Jego powieść z dalekiej przyszłości jest jednocześnie niepokojąca, tragikomiczna i mądra, to udana satyra na sen o życiu wiecznym i beznadzieję wirtualnych światów Internetu.
Bruno Lässer, Vorarlberger Nachrichten

Dariusz Muszer stworzył kuriozalny świat, tragikomedię, w której niepożądane fakty zostają wymazane z książek do historii. Z przyszłości spogląda na przeszłość i jego retrospekcja wypada osobliwie. Prowadzone są wojny o powietrze, a istoty pozaziemskie postanawiają przejąć władzę nad światem, gdyż ludzie zachowują się zbyt głośno. (...) Dariusz Muszer fantazjuje, aż wióry lecą, naświetlając przy pomocy komizmu absurdalność ludzkiej egzystencji. W przyszłości nie będzie miejsca dla Homo sapiens. To kuriozalny świat, w którym człowiek jest w stanie swym słabym mózgiem ogarnąć od biedy swoje podstawowe potrzeby, a tego, co dzieje się wokół niego, już nie. Najwięcej problemów ludzkość ma z samą sobą, gdyż komplikuje sprawy i rzeczy ponad wszelką miarę.
Ulrich Blode, Titel-Magazin

Co dzieje się naprawdę, co jest snem, a co symulacją? Śmierci nie ma, liczby miesza się z barwami tęczy, ludzie poddawani są kapitalnym remontom, chirurgia plastyczna to codzienność, a w domach czynszowych nie wolno uprawiać literatury. Homepage Boga jest zarówno groteskowa, jak i przerażająco bliska przyszłości. A może teraźniejszości? Poprzez wspomnienia bohatera Muszer opisuje mechanizmy manipulacji w epoce informacji oraz perwersję wojny, a robi to i niezwykle dowcipnie, i bezlitośnie.
Kersten Flenter, Hannoversche Allgemeine Zeitung

(...) arcydzieło rekreacji. (...) I znowu Polak napisał orwellowskie scenariusz okrutnej przyszłości, mądrze, niezwykle ostro i wizjonersko. (...) Ta zwięzła, przerażająca i mocno wciągająca powieść może stać się niebawem klasykiem, a Dariusz Muszer godnym następcą starego mistrza, Stanisława Lema.
Hilde Meier, Kultur-Extra

Powieść Muszera jest niezwykłą mieszanką z konsekwentnych kontynuacji wnikliwie zaobserwowanych rozwojów społeczeństw i ironicznego spojrzenia na nie przez groteskowe szkło powiększające. Jako żyjący w Niemczech Polak, autor jest w stanie drobiazgowo przedstawić zdarzenia współczesne oraz mające niedawno miejsce zarówno we wschodniej, jak i zachodniej Europie. Wyprowadzone przez niego obrazy ogólnoeuropejskiego chaosu, spowodowanego nadchodzącą wojną domową, nie napełniają wcale otuchą. Przekomicznie natomiast został przedstawiony koniec świata w Epoce Tęczy oraz raport z wręcz makabrycznego manipulowania przeszłością i przyszłością.
Gerd Bedszent, Die Brücke

Ironiczna ballada Dariusza Muszera o końcu świata doprowadza do ostateczności. Autor pokazuje, co z planety Ziemi pozostanie po katastrofach klimatycznych, regionalnych wybuchach nuklearnych i ogólnoświatowych wojnach domowych, a mianowicie mocno zafałszowany, digitalny obraz pewnej różnorodności gatunków, na zawsze pogrążonej w niebycie, pewnego rodzaju świat na drucie, który w zależności od potrzeb w każdym momencie można będzie wyłączyć albo przebiegunować. Potworny to sen, z którego ostatecznie bohater jest w stanie wyrwać się tylko dzięki uniwersalnej sile miłości. Książka Muszera napisana jest z takiej przyszłości, która nas, współczesnych, czeka, jeśli nie uda się nam już niebawem znaleźć inteligentnego rozwiązania najważniejszych problemów naszego wciąż jeszcze młodego wieku. Kto w to nie wierzy, może sam spróbować połączyć się z Homepage Boga.
Johannes Schulz, Radio Flora

Dariusz Muszer prezentuje w swojej powieści Homepage Boga świetną mieszankę złożoną z akcji i niesamowitych pomysłów. Zadziwiające jest, w jaki sposób udaje mu się całkowicie wiarygodnie przedstawić całą historię, pomimo fajerwerków idei, którymi co jakiś czas wprost oślepia czytelnika. Właśnie te niekiedy nieco absurdalne pomysły i podkreślanie szczegółów, których inny autor pewnie nawet nie uznałby za godne wzmianki, tworzą fascynujący i czasami niezmiernie niepokojący szkic o przyszłości Europy wschodniej i Niemiec.
Jan Gardemann, Phantastik-News

Należy być gotowym do całkowitego zanurzenia się w niecodziennym świecie fantazji tego polskiego pisarza. Wtedy – ale tylko wtedy – ta satyra o całkowicie zdigitalizowanym świecie przyszłości ukaże się czytelnikowi w pełnej krasie.
Jürgen Hoppmann, www.positiv-web.de


recenzjenoty, wywiady:
--- "Muszer i Kafka. Podróż do krainy antyutopii", eleWator, 1/2020
--- "Wywiad poniemiecki. 2", eleWator, 1/2020
--- "Wywiad poniemiecki", eleWator, 4/2019
--- "Homepage Boga", http://annasikorska.blogspot.com, 01.04.2016
--- "Multiwersalna Homepage Boga", eleWator, 2/2014
--- "Homepage Boga", www.latarnia-morska.eu, 28.12.2013
--- "Pisząc Lemem po niemiecku", www.papierowemysli.pl, 24.12.2013
--- "Homepage Boga", www.elewatorkultury.org, 21.11.2013
--- "Homepage Boga", www.sztukater.pl, 2013
--- "Przyszłość to dobry żart", Lampa, 11/2013
--- "Jak umrę, pochowajcie mnie za zakrętem rzeki, z ogórkiem małosolnym w ręce", Refleksje, 5/2013
--- "Nazwą to fantastyką", Kurier Szczeciński, 10.10.2013przekład książki został dofinansowany przez Goethe-Institut ze środków niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych
die Übersetzung dieses Werkes wurde vom Goethe-Institut aus Mitteln des Auswärtigen Amtes gefördert

Osoby, które kupiły ten produkt kupiły także:

  • Dodaj link do:
  • facebook.com