nowości 2025

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

"Anomalia", https://sztukater.pl, 11.03.2025

copyright © https://sztukater.pl 2025


Krzysztof T. Dąbrowski to autor znany z niekonwencjonalnego podejścia do literatury grozy. Jego twórczość charakteryzuje się przewrotną narracją, nietuzinkowymi rozwiązaniami fabularnymi oraz atmosferą, która z każdą stroną coraz bardziej pochłania czytelnika. „Anomalia” to powieść, która idealnie wpisuje się w ten styl – zaskakuje, przeraża i prowokuje do refleksji nad granicą między rzeczywistością a iluzją.

Fabuła książki opowiada historię Adriana, mężczyzny, który w tragicznych okolicznościach traci swoją rodzinę. Po kilku latach otrzymuje tajemnicze zaproszenie do udziału w eksperymencie naukowym. Jego zadaniem ma być testowanie symulatora, który odtworzy jego zmarłych bliskich. To, co początkowo wydaje się innowacyjną terapią umożliwiającą przepracowanie traumy, szybko przybiera niepokojący obrót. Granica między światem symulacji a rzeczywistością zaczyna się zacierać, a Adrian uświadamia sobie, że jego rodzina może nie być tak martwa, jak sądził. Eksperyment wymyka się spod kontroli, a czytelnik zostaje wciągnięty w psychodeliczny labirynt wydarzeń, z którego niełatwo się wydostać.

Jednym z największych atutów „Anomalii” jest sposób, w jaki Dąbrowski buduje napięcie. Autor bawi się konwencjami, prowadząc czytelnika na manowce. Nic tutaj nie jest oczywiste, a każda kolejna strona przynosi nowe pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi. Mroczna atmosfera powieści, wzbogacona o elementy science fiction i horroru psychologicznego, sprawia, że historia nabiera głębi i staje się czymś więcej niż tylko opowieścią o eksperymencie naukowym. To książka, która eksploruje temat żałoby, ludzkiej potrzeby ponownego spotkania z bliskimi oraz konsekwencji, jakie niesie za sobą igranie z naturą.

Dąbrowski nie tylko kreuje trzymającą w napięciu historię, ale także doskonale operuje językiem. Jego styl jest dynamiczny i pełen emocji, a jednocześnie niezwykle obrazowy. Opisy symulacji i świata, w którym porusza się Adrian, są na tyle plastyczne, że czytelnik niemal czuje, jak sam staje się częścią tej niepokojącej rzeczywistości. Dialogi są naturalne, a bohaterowie – zwłaszcza Adrian – wiarygodni i wielowymiarowi. W miarę rozwoju fabuły główny bohater ewoluuje, przechodząc przez skrajne stany emocjonalne, co dodatkowo pogłębia psychologiczną warstwę książki.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak Dąbrowski balansuje między grozą a refleksją. „Anomalia” to nie tylko horror, ale także książka pełna filozoficznych pytań. Czy technologia może zastąpić prawdziwe relacje międzyludzkie? Czy powinniśmy ingerować w naturę i próbować ożywiać tych, którzy odeszli? Jakie są konsekwencje grania w Boga? To tylko niektóre z tematów, które pojawiają się w powieści i które sprawiają, że historia Adriana pozostaje w głowie jeszcze długo po zakończeniu lektury.

Nie można jednak powiedzieć, że książka jest pozbawiona wad. Dla niektórych czytelników sposób prowadzenia narracji może wydawać się nieco chaotyczny, zwłaszcza w momentach, gdy rzeczywistość zaczyna się zacierać z iluzją. Ponadto, osoby preferujące bardziej jednoznaczne zakończenia mogą poczuć się nieco rozczarowane tym, jak Dąbrowski postanowił zamknąć swoją historię – nie dając wszystkich odpowiedzi na tacy. Jednak dla tych, którzy cenią literaturę wymagającą i skłaniającą do myślenia, będzie to raczej atut niż wada.

„Anomalia” to książka, która łączy w sobie elementy horroru, thrillera psychologicznego oraz science fiction, tworząc unikalną i zapadającą w pamięć mieszankę. Dąbrowski po raz kolejny udowadnia, że potrafi nie tylko straszyć, ale również zmuszać czytelnika do refleksji nad ludzką naturą i granicami poznania. To powieść dla miłośników mrocznych, nieoczywistych historii, którzy nie boją się zagłębić w najmroczniejsze zakamarki ludzkiego umysłu. Jeśli szukasz książki, która pozostawi po sobie ślad i sprawi, że będziesz zadawać pytania jeszcze długo po jej przeczytaniu, „Anomalia” jest wyborem, którego nie pożałujesz.
6/6
Monika


Krzysztof T. Dąbrowski Anomaliahttp://www.wforma.eu/anomalia.html