nowości 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Baza", https://sztukater.pl, 11.12.2024

copyright © https://sztukater.pl 2024


Tom poezji „Baza” autorstwa Jarosława Jakubowskiego to dzieło, które z pewnością zasługuje na uwagę zarówno miłośników współczesnej literatury, jak i tych, którzy poszukują w poezji refleksji nad współczesnym światem, tożsamością oraz kondycją jednostki w obliczu współczesnych wyzwań. Jakubowski, autor o szerokim dorobku literackim, w swojej najnowszej książce potwierdza swój status jednego z najciekawszych głosów współczesnej poezji polskiej.

Jarosław Jakubowski to między innymi poeta, dramatopisarz, prozaik czy publicysta, który zyskał uznanie zarówno za swoją twórczość poetycką, jak i dramatyczną. Urodził się w 1974 roku w Bydgoszczy, jest autorem kilku zbiorów wierszy, m.in.: „Wada wymowy”, „Flow”, „Święta woda”, „Bardzo długa zima”, „Dzień, w którym umarł Belmondo”, kilku zbiorów opowiadań: „Slajdy”, „Oczy pełne strachu”, „Ciemna Dolina”, powieści: „Cyryl, dlaczego to zrobiłeś?”, „Wojna”. To autor o wszechstronnych możliwościach, który w pełni wykorzystuje swoje możliwości i umiejętności.

Tom „Baza” jest książką, która nie ma w sobie przypadkowych elementów. Już sama nazwa wskazuje na poszukiwanie fundamentów, na których opiera się nasze istnienie. Tytułowa „baza” może być zarówno miejscem, przestrzenią, jak i punktem wyjścia do dalszego rozwoju, a zarazem próbą odpowiedzi na pytania o sens, strukturę i kondycję współczesnego świata.

Ten tomik to głęboka podróż do przeszłości, w której podmiot liryczny zanurza się we wspomnieniach z dzieciństwa i młodości, przywołując obrazy pełne nostalgii, lęków, ale także spokoju i refleksji nad minionym czasem. Druga część jest czymś w rodzaju kroniki filmowej, w której Jakubowski, inspirowany konkretnymi produkcjami, łączy motywy filmowe z przeżyciami, których sam doświadczył w swoim życiu. Choć wiersze te odnoszą się do znanych obrazów kinowych, to są one jedynie pretekstem do głębszych refleksji o życiu, ludziach, obawach i pragnieniach podmiotu lirycznego. Jakubowski wplata w świat filmowy swoje doświadczenia i emocje, oferując czytelnikowi zarówno intelektualną przygodę, jak i intymne, osobiste przeżycia.

W poezji Jarosława Jakubowskiego jest widoczna silna koncentracja na języku, który nie jest jedynie narzędziem wyrażania myśli, ale i przedmiotem refleksji. Wiersze w „Bazie” są pełne odwołań do współczesnych tematów czy szerszych zagadnień filozoficznych dotyczących natury istnienia, tożsamości oraz ludzkiej wolności. Jakubowski nie boi się trudnych tematów i pytań, a jednocześnie brak jest tu gotowych odpowiedzi. Jego poezja jest wręcz zachętą do myślenia i do zgłębiania kolejnych warstw znaczeniowych, a także do szukania odpowiedzi, które nie zawsze muszą być jednoznaczne.

Jednym z wyróżników twórczości Jakubowskiego jest umiejętność, jaką operuje językiem. Jest ona wręcz mistrzowska. W „Bazie” poeta posługuje się formą minimalistyczną, która w połączeniu z wyrazistą symboliką pozwala na budowanie wielowarstwowych obrazów. Często wiersze Jakubowskiego to krótkie, precyzyjnie skomponowane utwory, które w swojej oszczędnej formie kryją w sobie bogactwo treści. Jego poezja jest intelektualna, ale zarazem otwarta i zapraszająca do dialogu z czytelnikiem.

„Baza” Jarosława Jakubowskiego to tom poezji, który z pewnością zasługuje na uwagę. To książka wymagająca, ale jednocześnie pełna subtelnych, przemyślanych wierszy, które zmuszają do refleksji nad współczesnym światem, miejscem jednostki oraz relacjami między człowiekiem a technologią.
6/6
Panna Zuzanna


Jarosław Jakubowski Bazahttp://www.wforma.eu/baza.html