nowości 2025

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

"City 2", http://hugekultura.blogspot.com, 16.03.2014

copyright © http://hugekultura.blogspot.com 2014

„City 2. Antologia polskich opowiadań grozy” została wydana przez wydawnictwo Forma. Zaliczana jest do serii City – przedstawiającej utwory poruszające tematykę miast, w których realizm pomieszany jest z irracjonalizmem, ułudą, strachem. Można w niej znaleźć utwory genialne i te mniej intrygujące.

W skład zbioru wchodzi 21 opowiadań. Całość zredagował Bartłomiej Paszylk. W posłowiu redaktor wyjaśnia jak stworzył właśnie taką antologię. Otóż dowiadujemy się, że wszystkie opowiadania w tomie ma "coś" scalać, łączyć, a zarazem ma to być ciekawa, atrakcyjna kompilacja, która nie uprzykrzy się odbiorcy. Jak informuje nas Bartłomiej Paszylk ogół dzieli się na 3 moduły: ostry początek, nastrojowy środek i zapadającą w pamięć końcówkę. Natomiast łącznikiem spajającym je są 2 opowiadania Kazimierza Kyrycza Jr, znajdujące się na początku i końcu tego tomu.

Opowiadania ukazują bardzo różne historie. W większości są to pozycje przepełnione emocjami, wieloznaczne, nienaśladowcze, pomysłowe, niezwykłe. Jednak są wśród nich również utwory średnie i typowe. Głównymi bohaterami są tu „Szkieletor” budynek-widmo, mordercy, psychopaci, Dzieci Nowej Ery żyjące w napromieniowanym świecie jak i kanibal. Postacie bytują w światach bez norm etycznych, wyobcowanych, bezlitosnych wręcz zdziczałych.

Niektóre utwory są przesiąknięte potwornymi, zatrważającymi opisami. Na pewno wobec nich nie pozostaniecie niewzruszeni. Jedno z opowiadań jest dość oryginalne, ponieważ zostało stworzone tylko z dialogów. Kilka fabuł opartych jest na wzorcowych powieściach grozy. Niektórych akcja osadzona jest w Polsce, w pozostałych rozgrywa się w innych częściach naszej kuli ziemskiej. (...)

...odnalazłam tu również kilka unikatów, które podniosły poziom całej antologii. Te najlepsze cechuje niepowtarzalne pióro i nieprzewidywalne zakończenie. W nich fabuła niesamowicie wciąga, wywołuje przestrach, budzi trwogę, dzięki czemu długo po zakończeniu lektury nie mogłam o nich zapomnieć.

Nie znalazłam tu utworów miernych. Ocena poszczególnych opowiadań uzależniona jest od gustu czytelnika. Teksty różnią się od siebie pod względem języka, poruszanej tematyki i dlatego każdy może odnaleźć coś ciekawego dla siebie. Podsumowując „City 2. Antologia polskich opowiadań grozy” to wyprawa, podczas której odkrywamy najgorsze oblicza miast. Może lektura ta pomoże nam w przyszłości ominąć lub chociażby przygotować się na niejedno makabryczne wydarzenie...
Agnieszka Chmielewska-Mulka


City 2. Antologia polskich opowiadań grozy – http://www.wforma.eu/197,city-2-antologia-polskich-opowiadan-grozy.html