nowości 2025

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

"Czesław Miłosz. Lekcje", http://annasikorska.blogspot.com, 21.07.2015

copyright © http://annasikorska.blogspot.com 2015

Anna Frajlich kilka miesięcy temu urzekła mnie zbiorem bardzo subtelnych opowiadań „Laboratorium”. Pokazanie życia na emigracji od kuchni przy jednoczesnym wyzbyciu się wkładania w nie opowieści o własnych odczuciach, ale naszkicowanie ich niewielką ilością słów za pomocą obrazów zrobiło na mnie duże wrażenie. „Czesław Miłosz. Lekcje” kontynuują ten styl, chociaż punktem centralnym teraz nie jest praca, studia, codzienność, ale Miłosz: nagradzany i ceniony poeta, którego od pierwszych dni emigracji zwalczała Polska Ludowa i Polonia, a schronienie znalazł w pracy na uniwersytecie i w samotności, myśleniu, dyskusjach.

Anna Frajlich z zbiorze artykułów dokonała pięknego porównania naszego współczesnego wieszcza z romantycznym nieszczęśliwym poetą-wykładowcą. O ile Miłosz w pracy znalazł wytchnienie, spokój, Mickiewicz jako dusza towarzystwa czuł się unieszczęśliwiony. Dążenie do brylowania na salonach, uwielbiania, ostrego zwalczania konkurencji prowadziła do upadku. W przypadku Miłosza było zupełnie inaczej: przebaczał, doceniał konkurencję, mówił o niej. Mimo podobnego dorobku akademickiego dwóch wieszczy Miłosz wypada tu bardzo korzystnie: wyzbywa się z życia zatargów, dostrzega swoje słabości, potrafi podejść do siebie i swojej twórczości z dystansem.

Zbiór artykułów o Miłoszu uświadamia nam jak bardzo utrudniano jego pracę i jak bardzo potrafił odciąć się od swoich negatywnych uczuć wobec prześladowców, by nawiązać z nimi współpracę. Spojrzenie badaczki, dziennikarki na poetę sprawia, że widzimy jego siłę i słabości. „Czesław Miłosz. Lekcje” to niewielka książeczka zmuszająca do refleksji.
Anna Sikorska


Anna Frajlich Czesław Miłosz. Lekcje – http://www.wforma.eu/181,czeslaw-milosz.-lekcje.html