nowości 2025

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

"Mieszkańcy światła", https://sztukater.pl, 08.02.2025

copyright © https://sztukater.pl 2025


Eugène Guillevic (1907-1997) był wybitnym francuskim poetą pochodzenia bretońskiego, którego twórczość charakteryzowała się dążeniem do harmonii i akceptacji świata, a także radości życia. Jego późne wiersze często określane są mianem epifanii, ukazując poetę w samym sercu rzeczywistości, zapisującego chwile szczęścia.

Poezja Guillevica od lat przyciąga czytelników swoją oszczędną, niemalże ascetyczną formą, za którą kryje się refleksja nad światem. W tomiku „Mieszkańcy światła” poeta kontynuuje swoje charakterystyczne poszukiwania harmonii i duchowego porządku, ale tym razem z jeszcze większym naciskiem na światło – jako symbol objawienia, czystości i momentu zrozumienia. Wiersze Guillevica są jak błyski świadomości, krótkie, ale intensywne momenty epifanii, w których rzeczywistość zostaje uchwycona w swojej najczystszej postaci.

Wyróżniającą cechą poezji Guillevica jest jej bezpretensjonalność. Autor rezygnuje z barokowego stylu, skomplikowanych metafor czy ozdobników – zamiast tego stawia na precyzję i oszczędność słowa. Jego „podrealizm” polega na odkrywaniu istoty rzeczy w ich podstawowej formie – żywiołów, przedmiotów, krajobrazów. To poezja kontemplacyjna, w której poeta nie próbuje interpretować świata, lecz raczej pozwala mu się objawiać w sposób prosty i naturalny. „Mieszkańcy światła” to zbiór, który czyta się nieśpiesznie, wracając do poszczególnych utworów, aby odkrywać w nich kolejne warstwy znaczeniowe.

Słowo uznania należy się i tłumaczowi. Przekład Kazimierza Brakonieckiego zachowuje rytm i precyzję Guillevica, co jest kluczowe dla odbioru jego poezji, w której każde słowo pełni określoną funkcję. „Mieszkańcy światła” to propozycja dla czytelników ceniących poezję refleksyjną, minimalistyczną, a jednocześnie pełną duchowej głębi.

W „Mieszkańcach światła” czytelnik znajdzie wiersze, które ukazują dążenie autora do harmonii i akceptacji świata, a także radości życia. Jego poezja jest pełna epifanii, momentów olśnienia, w których poeta zanurza się w rzeczywistości, zapisując chwile szczęścia i zrozumienia. To pozycja dla tych, którzy cenią poezję skłaniającą do refleksji nad światem i miejscem człowieka w nim. Guillevic, poprzez swoją zwięzłą i jednocześnie głęboką poezję, zaprasza czytelnika do kontemplacji i poszukiwania harmonii w codziennym życiu.

Mimo niewątpliwej wartości artystycznej i filozoficznej, poezja Guillevica może okazać się wymagająca dla czytelnika, który poszukuje bardziej emocjonalnej, narracyjnej formy liryki. Jego zwięzłość i minimalizm, choć pełne precyzji, mogą sprawiać wrażenie chłodnych, wręcz ascetycznych. Brak wyraźnej osobistej ekspresji i intymnego tonu sprawia, że niektóre wiersze mogą wydawać się zdystansowane, co może utrudniać głębszą identyfikację z tekstem, zwłaszcza dla tych, którzy oczekują bardziej emocjonalnego zaangażowania poety.

Dodatkowo, hermetyczny charakter tej poezji może być barierą dla mniej doświadczonych odbiorców. Guillevic operuje sugestią i niedopowiedzeniem, unikając dosłowności – nie daje gotowych odpowiedzi, lecz jedynie wskazuje pewne kierunki interpretacyjne. To, co dla jednych będzie siłą i przestrzenią do refleksji, dla innych może stać się źródłem frustracji i wrażenia, że wiersze te są nazbyt ulotne lub nieuchwytne. W efekcie „Mieszkańcy światła” mogą bardziej przemówić do czytelników już oswojonych z jego twórczością niż do tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z jego poezją.

Ale nigdy nie zaszkodzi spróbować.
enlili


Guillevic Mieszkańcy światłahttp://www.wforma.eu/mieszkancy-swiatla.html