Nowości 2020

Roman Ciepliński Ukryte myśli

Anna Frajlich W pośpiechu rzeka płynie

Zbigniew Jasina Inaczej przemijam

Andrzej Kopacki Sonety, ody, wiersze dla Marianny

Dariusz Muszer Księga ramion deszczu

Uta Przyboś Wielostronna

Karol Samsel Autodafe 3

 

Nowości 2019

Dejan Aleksić Jak to powiedzieć

Jarosław Błahy Rzeźnik z Niebuszewa

Kazimierz Brakoniecki Twarze świata

Tomasz Hrynacz Dobór dóbr

Piotr Kępiński Po Rzymie. Szkice włoskie

Bogusław Kierc Osa

Andrzej Kopacki Inne kaprysy

Artur Daniel Liskowacki Brzuch Niny Conti

Tomasz Majzel Osiemnasty

Dariusz Muszer Człowiek z kowadłem

Dariusz Muszer Wiersze poniemieckie

Elżbieta Olak Otulina

Paweł Przywara Ricochette

Karol Samsel Autodafe 2

Bartosz Suwiński Bura. Notatnik chorwacki


Paweł Tański Okolicznik północnych pól

Andrzej Turczyński Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne

Andrzej Wasilewski Jestem i

Sławomir Wernikowski Passacaglia

Jurij Zawadski Wolny człowiek jeszcze się nie urodził

 

"Niszczycielskie namiętności", http://ksiazki.polter.pl, 01.12.2010

Recenzje » Recenzje 2010 » "Niszczycielskie namiętności", http://ksiazki.polter.pl, 01.12.2010

copyright © http://ksiazki.polter.pl 2010

Co może zniszczyć człowieka? Narkotyki, długi, wrogowie, nieszczęście, czasem nawet rodzina. Jest jednak siła równie straszliwa, co i piękna, zdolna do największych i najbardziej niszczycielskich działań: miłość. I to o niej w większości jest Ty – debiutancka powieść Pawła Jakubowskiego.

Paweł był zwykłym, średnim facetem. Dobrze się uczył, miał dziewczynę, w domu jakoś się układało. Wszystko jako tako grało do momentu spotkania z Karolą – seksowną, uwodzicielską kobietą o żelaznej woli. Na początku była to intrygująca znajomość, potem jednak przerodziła się ona w niebezpieczną fascynację. Paweł przepadł, gdy wykorzystywany przez Karolę seksualnie, uświadomił sobie, że właśnie o tym marzył, że tego pożądał. A przecież takich jak on w tym domu jest znacznie więcej.

I to właśnie o nich jest ta książka – o ludziach, którzy zetknęli się z niszczącą siłą namiętności oraz pasji, zmuszającą ich do dziwnych, niemoralnych czy wręcz obrzydliwych zachowań (przede wszystkim seksualnych). Ten dom to także miejsce ich potępienia – gdy raz oddali siebie całego swoim namiętnościom, już nigdy nie są w stanie się uwolnić; ich dusze posiadł tajemniczy, demoniczny właściciel willi.

Na opisach czynów tych zdemoralizowanych i zagubionych ludzi oraz wpływu takiego zachowania na psychikę i zachowanie człowieka skupia się Jakubowski w swojej powieści. To wyjątkowo niepokojący przekrój przez mroczne zakątki ludzkiej świadomości – tym bardziej, że bohaterowie to często zwykli ludzie, skuszeni czy związani jakąś fascynacją; ta ich pozorna normalność dodatkowo szokuje i przeraża.

Także narracja jest raczej nietypowa – autor w formie nawiasów zwykłych i kwadratowych wtrąca własne przemyślenia (oraz wtrącenia do przemyśleń), przekazuje czytelnikowi, dlaczego napisał dany fragment tak, a nie inaczej, komentuje również nieraz złośliwie własne zdania. Zabieg ten na początku odrzuca i utrudnia lekturę, ale po przyzwyczajeniu się książka zyskuje ciekawy atut. Powieść ta nie zawiera również płynnej akcji – całość dzieli się na epizody, które dzielą nieokreślony czas i nieokreślona przestrzeń; po prostu wydarzenia dzieją się "gdzieś" i "kiedyś".

Ty to jedna z najniezwyklejszych książek, jakie czytałem – zarówno pod względem tematu, inspiracji autorskiej, jak i warstwy językowej. To powieść oniryczna, gorzka, momentami absurdalna, mówiąca o najgłębszych pragnieniach i konsekwencjach ich realizacji.
Bartłomiej ‘baczko’ Łopatka


Paweł Jakubowski Tyhttp://wforma.eu/45,ty.html

  • Dodaj link do:
  • facebook.com