nowości 2025

Karol Samsel Autodafe 8

książki z 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

"Pyszne ciało", http://hugekultura.blogspot.com, 23.03.2014

copyright © http://hugekultura.blogspot.com 2014

„Pyszne ciało” jest to zbiór dziesięciu opowiadań autorstwa Agnieszki Masłowieckiej. Pisarka odnalazła natchnienie po zapoznaniu się z wydarzeniem, które miało miejsce w 2001 roku.

Właśnie wtedy Armin Meiwes, niemiecki informatyk, zamieścił ogłoszenie w internecie, że szuka osoby, którą mógłby zjeść. W lutym 2001 roku na jego anons odpowiedział 43-letni inżynier Bernd Brandes z Berlina. Na początku, gdy ofiara jeszcze żyła – jedli wspólnie jej ciało. Całe zdarzenie nagrywali kamerą. Później gdy ofiara była już osłabiona, Armin przeniósł go do wanny. Gdy Bernd umierał ten drugi czytał swoją ulubiona lekturę – „Star Treka”. Po zgonie Meiwes poćwiartował to co zostało na małe kawałki i schował do zamrażalnika, aby mieć zapas na później...

Książka kontynuuje tematykę często poruszaną w literaturze. Motyw pochłaniania, konsumpcji – w sensie dosłownym i przenośnym. Zbiór składa się z nieprzypadkowych elementów. We wszystkich pojawia się również nawiązanie do tematyki snów. Mroczne, wieloaspektowe wizje, powodują obawę, zaniepokojenie. Skłaniają do rozważań na temat istoty życia, śmierci, odkrywania głębszego znaczenia naszych snów i ich wpływu na teraźniejszość. Niecodzienne, wieloznaczne, osobliwe, fantasmagoryczne, przerażające, futurystyczne opowiadania. Senna włóczęga.

Pisarka prezentuje bardzo zróżnicowany, wyjątkowy styl i interdyscyplinarne podejście do tematu. W każdym opowiadaniu spotykamy się z innym sposobem przekazu treści. Poetyckość a jednocześnie potoczność i przekleństwa.

Autorka unaocznia czytelnikowi, że ostatecznej śmierci doświadczamy gdy zabraknie snów. Ludzie, którzy są pozbawieni snów powoli zatracają naturę ludzką. Sny są prawdopodobnie wyjaśnieniem, wytłumaczeniem naszych instynktów, popędów. „Pyszne ciało” to udany debiut.
Agnieszka Chmielewska-Mulka


Agnieszka Masłowiecka Pyszne ciało – http://www.wforma.eu/191,pyszne-cialo.html