nowości 2024

Anna Andrusyszyn Pytania do artystów malarzy

Edward Balcerzan Domysły

Henryk Bereza Epistoły 2

Roman Ciepliński Nogami do góry

Janusz Drzewucki Chwile pewności. Teksty o prozie 3

Anna Frajlich Odrastamy od drzewa

Adrian Gleń I

Guillevic Mieszkańcy światła

Gabriel Leonard Kamiński Wrocławska Abrakadabra

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Krzysztof Maciejewski Dwadzieścia jeden

Tomasz Majzel Części

Joanna Matlachowska-Pala W chmurach światła

Piotr Michałowski Urbs ex nihilo. Raport z porzuconego miasta

Anna Maria Mickiewicz Listy z Londynu

Karol Samsel Autodafe 7

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy III

Marek Warchoł Bezdzień

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Teoria literatury Stanisława Lema", https://sztukater.pl, 18.11.2024

copyright © https://sztukater.pl 2024


Andrzej Wasilewski pokusił się o napisanie książki naukowej na temat tego, czy Stanisław Lem był teoretykiem literatury, a jeśli tak, to właściwie jak brzmiała jego teoria tej dziedziny sztuki. Przeszukuje on dzieła mistrza pokazując nam schematy, tendencje literackie, ukazuje nam Lema właśnie od strony naukowej, dając do zrozumienia, że był on człowiekiem nie tylko o wielkiej wyobraźni, ale także ogromnej wiedzy i intuicji. Tytułowa teoria literatury to dziedzina nauk humanistycznych zajmująca się badaniem istoty, natury, funkcji i sposobów istnienia literatury. Stanowi metateoretyczną refleksję nad literaturą jako zjawiskiem kulturowym i artystycznym, analizując zarówno jej wewnętrzną strukturę, jak i jej relacje z innymi dziedzinami życia oraz kontekstami społecznymi, historycznymi i filozoficznymi. Fragment tej teorii pokusił się stworzyć sam Stanisław Lem, a Wasilewski postanowił ją spisać, dla utrwalenia wiedzy i wielkości pisarza.

Lem w swojej twórczości stawia nam podstawowe pytania, na które jednak ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Pyta, czym właściwie jest literatura, jakie są jej formy, jaką pełni funkcję, kim dla niej jest odbiorca oraz jaki ma ona związek z innymi dziedzinami sztuki. Okazuje się, ze twórca fantastyki naukowej precyzuje odpowiedzi na te pytania, tworząc tym samym swoiste kompendium wiedzy, kreujące tym samym uniwersum literackie. Twórca tego opracowania zbiera te wszystkie informacje, szereguje wiedzę, tak, żeby czytelnikowi było łatwiej dotrzeć do światopoglądów samego Lema. Wasilewski odwala na nas kawał niezłej roboty, wykonuje zadanie, które ułatwia nam „lemowskie” widzenie świata oraz ludzi. Dzięki temu staje się to bardzo ważna pozycja literaturoznawcza.

Autor książki wspomina nam o głównych obszarach zainteresowania Lema: o poetyce, estetyce literatury, teorii narracji, hermeneutyce, kontekście kulturowo-społecznym oraz intertekstualności. Kluczowymi pojęciami tejże teorii jest teza, że literatura ma przede wszystkim poznawczą rolę. Lem uważał literaturę za narzędzie eksploracji rzeczywistości, zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Literatura, według niego, może badać granice ludzkiej wiedzy, wyobraźni i możliwości intelektualnych. Według niego przestrzeń fantastyki staje się metaforycznym laboratorium myśli. Pisarz podkreślał, że science fiction umożliwia stawianie pytań o przyszłość technologii, ewolucję człowieka i granice poznania. Uważał jednak, że większość twórców tego gatunku nie wykorzystuje jego pełnego potencjału, poprzestając na schematycznych fabułach.

Andrzej Wasilewski nie unika też trudnych aspektów rozważań Lema. Przedstawia w sposób obiektywny lemowską krytykę literatury gatunkowej. Lem krytykował konwencjonalne science fiction za brak głębi intelektualnej, schematyczne rozwiązania fabularne i przesadne skupienie na akcji kosztem refleksji filozoficznej. W esejach, takich jak te zebrane w książce „Fantastyka i futurologia”, dokonywał szczegółowej analizy literatury science fiction, podkreślając jej ograniczenia i potencjalne możliwości. Dostrzegał także, że literatura gatunkowa może zyskać miano literatury „wysokiej”, jeśli podejmie istotne problemy filozoficzne, społeczne czy naukowe, co sam starał się realizować w swoich dziełach.

W tym opracowaniu naukowym znajdziemy także rozwinięcia innych, poszczególnych tematów, które interesowały polskiego mistrza fantastyki. Miedzy innymi są to takie zagadnienia jak: literatura jako system, relacja między technologią a literaturą, funkcja i granice wyobraźni literackiej. Autor publikacji opiera się na najważniejszych tekstach teoretycznych Lema, jakimi są: „Fantastyka i futurologia”, liczne eseje i felietony, przedmowy i posłowia do własnych książek.

Jeśli jesteście zainteresowani twórczością Lema i chcielibyście uszeregować sobie jakoś jego myśli filozoficzne to bardzo gorąco polecam wam tę książkę, pokazuje ona pisarza w sposób kompleksowy – nie tylko jako wielkiego „wyobrażeniowca”, ale także jako człowieka nauki, myśliciela i filozofa.
6/6
Sylfana


Andrzej Wasilewski Teoria literatury Stanisława Lemahttp://www.wforma.eu/teoria-literatury-stanislawa-lema.html