Andrzej Turczyński
Niewielu dziś pisze tak jak Turczyński. Jego rozległa, wielowątkowa i gęsta zarazem proza, o szerokim oddechu, jest równocześnie intymna, skondensowana emocjonalnie, a przy tym intrygująca tajemnicą i pełną napięcia narracją. Łączy w sobie bogactwo i piękno erudycyjnego eseju – rozpiętego między filozofią i teologią, sztuką i historią – z zagadkami opowieści o Kresowych korzeniach, zanurzonej w burzliwym nurcie Polski, Rosji, Europy. Opowieści pozwalającej doszukiwać się w niej tropów autobiografii, której rzeczywistość przenika się z imaginacją.
Zgorszenie to opowiadania, w których metafizyka idzie w parze z sensualnością opisywanego świata, a poezja ze zmysłowością i siłą obrazu. Jest w tym coś z Brunona Schulza. Turczyński też ukazuje nam intrygujących, niejednoznacznych bohaterów – dziwaków, ludzi samotnych, bytujących na pograniczach czasu, życia i śmierci, a ich pozorną pospolitość, anonimowość czyni maską lęków, obsesji i bólu, żarliwych pragnień i ważnych pytań. Jego opowiadania są dyskursem o Człowieku i Bogu, tworzeniu i burzeniu, pamięci i ucieczce od niej.
To książka o desperackich próbach dotarcia do istoty rzeczy. I o wysokiej cenie, jaką się za nie płaci. Ale też o nadziei, którą owe próby rodzą.
Artur Daniel Liskowacki
recenzje i noty:
--- "Zgorszenie", Odra, 6/2012
--- "Kroniki utraty i upadku", Przegląd Powszechny, 5/2012
--- "Hieroglif istnienia", Twórczość, 4/2012
--- "Zgubna pamięć", Lampa, 4/2012
--- "Dzieci wojny nie mogą zasnąć", ArtPapier 200, 15.04.2012
--- "Oko w głowie", Kurier Szczeciński, 08.12.2011
--- "Zgorszenie", www.latarnia-morska.eu, 05.12.2011
--- "Między Wschodem a Zachodemi", www.papierowemysli.pl, 24.11.2011
promocje:
--- 03-06.11.2011 – 15. Targi Książki w Krakowie
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego